آریا جوان

آخرين مطالب

8 نکته‌ای که باید در مورد برخورد سیارک‌ها با زمین بدانید دانش

8 نکته‌ای که باید در مورد برخورد سیارک‌ها با زمین بدانید
  بزرگنمايي:

آریا جوان - احتمالا اخبار نزدیک شدن سیارک‌ها و اجرام مشابه به زمین به گوشتان خورده است. موضوع حرکت سیارک‌های مختلف به سمت سیاره ما به یک مسئله حیاتی تبدیل شده تا جایی که آژانس‌ها فضایی به دنبال ایجاد راهی برای تغییر مسیر و تغییر مدار این سیارک‌ها هستند تا در صورت لزوم از آن روش برای حفظ زمین استفاده کنند.

بر اساس گزارش لیست ورس، نکات بسیار مهمی در زمینه برخورد سیارک‌ها با سیاره ما وجود دارد که در اینجا قصد داریم به چند مورد از آن‌ها اشاره کنیم و تاربخچه‌ای از برخورد‌های مهم سیارکی به زمین را مرور کنیم.
سیارک 2001 FO32
در سال 2001، سیارکی با قطر 1.7 کیلومتر از فاصله 2 میلیون کیلومتری زمین که حدودا عادل پنج برابر فاصله زمین و ماه است، از کنار زمین عبور کرد. سیارک 2001 FO32 حدود سه برابر ارتفاع برج ایفل است و از 97 درصد سیارک‌های شناخته شده در منظومه شمسی بزرگتر است.

آریا جوان


اگر یک سیارک به این بزرگی به زمین برخورد کند، یک فاجعه جهانی به وجود خواهد آمد. ناسا سیارک‌های کلاس آپولو را خطرناک‌ترین سیارک‌ها می‌داند و سیارک 2001 FO32 را به عنوان یک سیارک بالقوه خطرناک (PHA) طبقه‌بندی می‌کند. در طی مدار 810 روزه این سیارک، به ازای هر دو سالی که روی سیاره ما می‌گذرد، احتمال برخورد آن با زمین به اندازه کمی افزایش پیدا می‌کند.
برخورد سیارک چه تاثیری روی زمین می‌گذارد؟
در حالی که احتمال برخورد سیاره‌ای که از آن نام بردیم با زمین بسیار کم است، اما شاید این سوال پیش بیاید که در صورت وقوع، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ این مسئله به متغیر‌های مختلفی از جمله اندازه، ترکیب، سرعت و زاویه برخورد سیارک و محل برخورد آن بر روی زمین بستگی دارد.
اگر ترکیب این سیاره چگالی معمولی داشته باشد و با سرعت 34 کیلومتر بر ثانیه حرکت کند و همینطور طبق معمول زاویه‌ای 45 درجه داشته باشد می‌تواند شهری به اندازه برلین را به طور کامل نابود کند. این برخورد، انفجاری 447000 مگاتنی را ایجاد می‌کند که حدود 30 میلیون برابر انفجار هیروشیماست.

آریا جوان


در صورت برخورد سیارک به اقیانوس، حلقه‌ای از سونامی به همه جهات فرستاده می‌شود. امواج اول کوچک خواهند بود، اما امواج بعدی می‌توانند ارتفاع 120 متری داشته باشند. اما بدتر از سونامی ها، این انفجار آب دریا را تبخیر می‌کند و مواد شیمیایی برمید و کلرید لایه اوزون را از بین می‌برد. لایه‌ای که از ما در برابر نور خورشید محافظت می‌کند.
مشکل تعداد سیارک‌ها
ممکن است سیارک‌هایی به اندازه 2001 FO32 شناسایی و ردیابی کرده باشیم، اما برای سیارک‌های کوچک‌تر از انجام این کار بسیار عقب هستیم. بخشی از این مشکل تعداد زیاد آنهاست. به گفته ناسا، بیش از یک میلیون سیارک شناسایی و ردیابی شده اند، اما این تنها کسری از میلیون‌ها سیارک‌هایی هستند که وجود دارند. بیشتر آن‌ها در همان جهتی که سیارات به دور خورشید می‌چرخند، می‌چرخند و اکثر آن‌ها در مداری بین مریخ و مشتری به نام کمربند سیارکی طبقه بندی می‌شوند.

آریا جوان


طبق گزارش ناسا، هر روز حدود 100 تن گرد و غبار و سنگریزه به اندازه ماسه در جو ما می‌سوزد. بین سال‌های 1994 تا 2013، ناسا 556 سیارک یا شهاب‌سنگ را ثبت کرد که در آسمان زمین سوختند و مانند یک توپ آتشین در آسمان مشاهده شدند. این یعنی طور متوسط 28 گلوله آتشین در سال به سمت زمین آمده است.
رویداد تونگوسکا
در صبح روز 30 ژوئن 1908، لرزه نگار‌ها در سراسر جهان یک رویداد لرزه‌ای را ثبت کردند که در برخی نقاط، 5.0 ریشتر ثبت شد. پنجره‌های خانه‌ها سراسر اروپا شکسته شد. برای چند روز پس از آن، آسمان شب در بسیاری از نقاط اروپا و آسیا همچنان روشن بود، رصدخانه‌ها افزایش قابل توجهی از غبار در اتمسفر را مشاهده کردند، اما هیچ‌کس نمی‌دانست که دلیل این اتفاقات چیست. نزدیک به 20 سال طول می‌کشد تا لئونید کولیک، کانی‌شناس روسی، کشف کند که این اتفاقات حاصل انفجار یک شهاب‌واره نزدیک به زمین است.

آریا جوان


با این رخداد، حدود 80 میلیون درخت و حدود 2100 کیلومتر مربع جنگل از بین رفت. اما هیچ دهانه برخوردی وجود نداشت و بقایای شهاب سنگی بسیار کمی یافت شد. نظریه رایج این است که یک سیارک یا دنباله دار کوچک به اندازه 50 تا 100 متر وارد جو زمین شده و در فاصله 10 تا 15 کیلومتری بالای زمین منفجر شده و انفجاری 185 برابر هیروشیما ایجاد کرده است.
مشکل دیدن سیارک‌ها
سیارک‌ها نور خورشید را منعکس می‌کنند و دیده می‌شوند ظاهری شبیه یک ستاره دارند. هر چه سیارک کوچکتر باشد، کمتر نور خورشید را منعکس می‌کند و بنابراین دیدن آن در فواصل دور دشوارتر می‌شود. یک سیارک کوچک برای دیده شدن باید بسیار نزدیک به زمین باشد. بیشتر رصدخانه‌های جهان در نیمکره شمالی هستند، عمدتاً به این دلیل که بیشتر توده زمین در آن نیمکره است. این بدان معناست که رصد کمتریدر بخش نیمکره جنوبی انجام می‌شود.

آریا جوان


این امر احتمال رؤیت ورود یک سیارک به زمین را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. تلسکوپ‌های فضایی مانند هابل به رصد شبانه محدود نمی‌شوند و تحت تأثیر آلودگی یا ابر‌ها قرار نمی‌گیرند. اما تلسکوپ‌های در حال گردش هم با دیدن سیارک‌های کوچکتر مشکل مشابهی دارند.
شهاب‌سنگ چلیابینسک
در سال 2013، شهاب سنگی با سرعت 44 برابر سرعت صوت به سمت زمین آمد و تا زمانی که به زمین برخورد کرد توسط هیچیک از رصدخانه‌ها مشاهده نشد. این شهاب سنگ از فراز منطقه اورال جنوبی روسیه عبور کرد و در بالای شهر چلیابینسک متلاشی شد.

آریا جوان


این انفجار 500 کیلوتن تخمین زده شد که 20 تا 30 برابر هیروشیما و 30 برابر روشن‌تر از خورشید بود. موج ضربه‌ای حاصل از این برخورد شیشه‌های مناطقی در فاصله 518 کیلومتری زمین را شکست. کارشناسان ادعا کردند که این شهاب سنگ برای شناسایی بسیار کوچک بوده است.
مشکل پیش بینی میانگین زمان برخورد سیارک‌ها
به گفته کارشناسان اندازه سیارکی که دایناسور‌ها را منقرض کرد، 10 کیلومتر تخمین زده شده است و به طور متوسط هر 100 میلیون سال یک بار به سمت زمین می‌آید. یک سیارک 5 کیلومتری هر 30 میلیون سال یکبار می‌آید. سنگی به طول 1 کیلومتر مانند سیارک 2001 FO32 هر 700 هزار سال یک بار نزدیک زمین می‌شود. یک سیارک 50 متری مانند سیارکی که به تونکوسکا برخورد کرد هر 2 هزار سال یکبار می‌آید. سنگ‌هایی به اندازه سیارک چلیابینسک (65 فوت یا 20 متر) هر دو قرن یک بار ظاهر می‌شوند. اما مسئله اینجاست با چنین نمونه کوچکی نمی‌توان به این میانگین‌ها اطمینان داشت. هر چه مشاهدات بیشتر باشد، پیش بینی تهدید آن قابل اعتمادتر است.
مشکل متوقف یا منحرف کردن یک سیارک

آریا جوان


کارشناسان راه‌هایی را ارائه کرده‌اند که می‌تواند سیاره ما را از صخره‌ای فضایی که به سمت ما می‌آید نجات دهد. تقریباً بیشتر این ایده‌ها با فرستادن یک فضاپیما برای رهگیری سیارک‌ها شروع می‌شوند. یکی از ایده‌ها این است که می‌توان از نیرو جاذبه یک فضاپیما استفاده کرد تا سیارک را از مسیر خود خارج کند.
یکی دیگر از گزینه‌ها که البته احتمال عملیاتی شدن کمتری دارد استفاده از نیروی هستی و انفجار آن در نزدیکی سیاره است. به نحوی که قدرت انفجار یا گرمای آن سیارک را نابود و یا از مسیر خود خارج کند. ناسا اخیرا تست تغییر جهت دوگانه سیارک با نام DART را راه اندازی کرده است. در این برنامه قرار است آزمایش شود که آیا با برخورد یک فضاپیما با یک شهاب سنگ می‌توان به اندازه کافی مسیر حرکت آن را کاهش داد یا خیر.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/821537/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

با داداشت فیلم ببین: سفر جاده‌‌ای بامزه داداشی‌‌ها

صوت/ به زیارت من نیا

بازیگوشی بچه روباه های بامزه

گوناگون/ ملاقات خواهر و برادر جداشده با هم

پیکر هوشنگ ابتهاج (سایه) چهارشنبه 26 مرداد، به تهران می‌رسد

برنامه‌ای برای علاقه‌مندان به پرندگان

قیافه دختره رو میخوای چیکار؟!

آخرین فیلم های مشترک آنجلینا جولی و برد پیت در سینما

پارسا پیروزفر در پشت صحنه سریال یاغی

من نمی دانستم معنی هرگز را !

از اتفاق نادر برای پسر نادر سلیمانی تا بنایی کردن این بازیگر!

معرفی فیلم اکشن پرافت ‌و خیز «مرد خاکستری»

گل چهارم منچسترسیتی به بورنموث

موقعیت خطرناک ذوب‌آهن روی دروازه پرسپولیس

دیدار دوستانه/ نساجی پیروز شد

نفرین لیورپول یقه مهاجم فولام را گرفت؟

استارت پرسپولیس با توقف در اصفهان/ سرخ‌ها از پس ذوب‌آهن 10 نفره برنیامدند

دومین صفر - صفر تاریخ پرسپولیس

گل اول اودینزه به آث‌میلان

گل اول آث‌میلان به اودینزه

اشتباه وحشتناک دخیا؛ گل اول برنتفورد به منچستریونایتد

بازیکن جدید استقلال به تهران رسید

خلاصه‌بازی ذوب‌آهن 0 - پرسپولیس 0

واکنش محمد موسوی به انتقادات

اولین گل فصل گل‌گهر تماشایی بود

گل چهارم برنتفورد به منچستریونایتد

مهدوی‌کیا زودتر از تیم‌ملی به جام‌جهانی رسید

ضربه کاشته عجیب بازیکنان تراکتور

می‌توانستیم پرسپولیس را شکست دهیم

گل سوم آث‌میلان به اودینزه

پیروزی گل‌گهر مقابل تراکتور/ توقف فولاد در دربی خوزستان

رونمایی رسمی از غفوری و دژاگه

جدول رده‌بندی لیگ برتر در پایان هفته نخست

حرکت جنجالی سردار آزمون در بوندس‌لیگا

طرحی که بر طلاق گرفتن زنان تاثیر می گذارد

قتل دختر جوان جلوی چشمان پدرش!

برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین می‌شود؟

کیهان: عملکرد یک ساله دولت رئیسی در هشت سال دولت قبل آرزو بود

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای توافقات بین ایران و قطر

واکنش نبویان به بیانیه میرحسین موسوی

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دشمنان روی قدرت بازدارندگی ایران حساب باز کرده‌اند

آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی از زبان وکیلش

وال‌استریت ژورنال: آنچه آمریکا پس از شهادت سردار سلیمانی مخفی نگه داشت

دشت نخستین مدال برنز شنا ایران در ماده 4 در 100 متر تیمی

بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد

مهارت زندگی/ ویژگی آدم‌های عاقل

دیرین دیرین؛ طول درمان

با چه نوع دختری نباید ازدواج کرد؟

همان ایام بذر کینه در دلم کاشتی

تویی که میتونی راحت فراموش کنی!