آریا جوان
زاکانی: به دوران بخور و دررو پایان می‌دهم
شنبه 8 خرداد 1400 - 20:42:39
آریا جوان - مهر / نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ما 4 برنامه تحولی برای اداره کشور طراحی کرده ایم، گفت: هرکس شعار بدهد دولت هیچ کاره است، نشانه بی‌کفایتی اوست.
علیرضا زاکانی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز (شنبه) در نشست خبری که خبرگزاری مهر برگزار شد، به واقعیت‌های تلخ موجود اشاره کرد و گفت: قبیله گرایی ها، فسادهای بزرگ اقتصادی، تبعیض‌ها و رانت‌ها، مسائلی است که در جامعه مشاهده می‌کنیم. مسائلی که هرکدام موجب رنج و درد تمام مردم است.
نیازمند یک تحول عظیم هستیم
وی، بیکاری، تورم و مشکلات جامعه را نتیجه مدیریت ناکارآمد دانست و تصریح کرد: این مشکلات درون جامعه عوارض قدرت طلبی است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: بعد از جنگ جهانی دوم تا امروز، جهان آماده نظم پذیری جدید نبوده است و نقش ملت متمدن ایران در این نظم پذیری، بسیار با اهمیت است. هیچ گاه از بعد از جنگ جهانی دوم تا امروز منطقه ما به این اندازه آماده تحقق اراده ملت ها نبوده و نقش اراده ملت رشید ایران در این بین بسیار تعیین کننده است و هیچ گاه ضرورت تغییر به اندازه امروز در داخل کشور مشاهده نمی شود.
زاکانی افزود: ما به نقطه ای رسیده ایم که در ابتدای گام دوم انقلاب اسلامی هستیم و باید شعارهای انقلاب را به عینیت برسانیم و ایرانی به عنوان الگو و سرآمد بسازیم. امروز شرایط و سختی ها و پلشتی هایی داریم که طاقت مردم را ربوده و آسیب های جدی از قبل آن به سرمایه های اجتماعی ما وارد شده است، لذا این شرایط دیگر قابل تحمل نیست.
وی گفت: ما نیازمند یک تحول بزرگ و همه جانبه و به معنی دیگر یک انقلاب بزرگ و متحول کننده هستیم. این انقلاب در جهت سازندگی برای تحقق شعارهای انقلاب اسلامی است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ما به شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی پایبند هستیم، تصریح کرد: جمهوری اسلامی باید از آزادی ها صیانت کند و آن را توسعه دهد و بتواند استقلال برای ما به ارمغان بیاورد و عدالت معنویت را در جامعه ما گسترش دهد.
زاکانی اظهار داشت: هیچ فلسفه ای به جز توسعه عدالت به عنوان یک آرمان مطلق نباید مد نظر حکومت اسلامی باشد. این ارزش مطلق برای ما امکانی را ایجاد می کند که بتوانیم در سایه آن معنویت، استقلال و در نهایت پیشرفت مادی و معنوی فردی و جمعی جامعه را تضمین کنیم.
وی با بیان اینکه تمام برنامه های من معطوف به تحقق اصولی است که ذکر کردم، گفت: یعنی نمی گویم بنده به دنبال آزادی هستم، عدالت را فراموش می کنم و یا به عدالت می چسبم و به معنویت کار ندارم و استقلال به فدای همه چیز. معتقدیم این اجزا را نمی توان از هم جدا کرد و هر کسی این اجزا را از هم جدا کند مبنای دقیق و عمیقی ندارد و به صورت سطحی به عرصه سیاست ورزی نگاه می کند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: دنیایی از مسائل در کشور ما وجود دارد، همچنین دشمنان بسیاری داریم که بزرگترین دشمن ما کاهلی است که درون خودمان وجود دارد.
زاکانی با اشاره به اینکه به دو صورت می توان به مسائل نگاه کرد، اظهار داشت: یکی نگاه ریشه ای است و پرداختن به ریشه مساله و نگاه دیگر پرداختن به عوارض آن است، اینکه تورم است، درست است اما تورم یک عارضه است. اینکه چه چیزی اسباب این عوارض شده ریشه هاست و دقت ما این است که با توجه به ریشه ها کار را پیش ببریم؛ وعده نادرست ندهیم و به جای ماهی دادن ماهیگیری یاد بدهیم و اگر ضرورت بود که هست به بخش هایی از جامعه برسیم تا آنها زیر بار مشقات کمرشان نشکند.
وی پرداختن به ریشه مسائل را یک مساله جدی دانست و گفت: من پزشکم، وقتی یک بیمار به من مراجعه می کند و می گوید لاغر شده است از او می پرسم غذایش چطور است، وقتی می گوید به خوبی غذا می خورد در ذهنم جرقه ای زده می شود که او سرطان دارد. سرطان اگرچه کوچک است اما یک بدن را دچار شرایطی می کند که عمر آن به پایان می رسد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امروز کشور ما دچار سرطان است و من به عنوان یک پزشک حاذق آمده ام که این سرطان را تشخیص بدهم و برای درمان آن روش ارائه کنم.
هرکس شعار بدهد دولت هیچ کاره است، نشانه بی کفایتی اوست
زاکانی با بیان اینکه دولت می تواند مشکلات را حل کند، اظهار داشت: هر کس شعار بدهد که دولت هیچ کاره است عملا نشانه بی کفایتی او است. البته حل مشکلات نیازمند همکاری کامل سه قوه و سایر ارکان نظام است. من به عنوان کسی که 13 سال سابقه قوه مقننه را داشته‌ام و در عالی ترین سطوح آن فعالیت کرده ام به راحتی می دانم چه ظرفیت های عظیمی از همکاری های بین دستگاه های اجرایی و سایر نهادها می شود در کشور ایجاد کرد.
وی با اشاره به مسائل پیش آمده بین مجلس هفتم و دولت احمدی نژاد، گفت: برای حل مسائل بین دولت و مجلس از احمدی نژاد برای حضور در مجلس دعوت کردیم در آن جلسه به او گفتم اگر دست در دست هم بدهیم هزار قدم می توانیم راه برویم، اما اگر با هم دعوا کنیم صد قدم هم نمی توانیم راه برویم. من به احمدی نژاد گفتم اگر ما سرمان را زمین بگذاریم باید به دلیل 900 قدم راه نرفته پاسخگو باشیم نه صد قدم رفته.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: همه قوا باید دست به دست هم بدهند تا یک تحول فراگیر ایجاد شود اما محور تلاش و لوکوموتیو تغییر دولت ها هستند. اساس این تحول به اعتقاد من باید بر مدار همکاری قوا و بر محور مشارکت مردم شکل بگیرد. یعنی مردم همه جا باید محور مشارکت باشند.
زاکانی نخبگان و اندیشمندان را ستون فقرات تغییر و تحول دانست و گفت: در کنار اینکه اندیشمندان و نخبگان باید محور تحول را در دست بگیرند باید از پتانسیل جوانان استفاده شود تا انگیزه و پیشتازی جوانان، رسیدن به مقصود را در اسرع وقت برای ما فراهم کند.
4 رویکرد تحولی دارم
وی تصریح کرد: دولت جوان حزب اللهی یک مختصاتی دارد. ما باید این مختصات را باور داشته باشیم و بر اساس آن عمل کنیم. ما باید بر مدار عقلانیت، معنویت و خلاقیت عمل کنیم و به آزادی، استقلال و پیشرفت فردی و اجتماعی توجه داشته باشیم. برای رسیدن به این مقصود ما 4 محور تحولی را مدنظر داریم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری، اقتصاد و مدیریت را محور اول حرکت خود برای رسیدن به مقاصد دانست و افزود: اقتصاد ما اقتصاد دولتی است و اسم آن این است که ما، راه را برای مردم باز می کنیم. دولت ها معمولا توجه شان به این است که اولا نه تنها دست تولیدکننده را نگیرند بلکه پای او را بگیرند و او را با سر به زمین بزنند و آنها را در بخش خصوصی رقیب خود می دانند و از سویی حضور آنها را در دریایی از مشکلات بروکراسی شاهد هستند و به این خیانت بزرگ لبخند می زنند و از سویی دیگر هزینه اداره دولت را از تورم به دست می آورند تا کل ملت را تضعیف کنند برای اینکه خودشان یک بقای موقت داشته باشند. من به دنبال این هستم که تمام این پارامترها را تغییر دهم تا این فجایعی که امروز مشاهده می کنیم را دیگر نداشته باشیم.
زاکانی با اشاره به برنامه های خود، گفت: برنامه های ما در 4 جزوه تهیه شده، جزوه اول مبانی ما، دوم مواضع شفاف ناظر به همه پدیده ها است، ما آمده ایم شفاف برای مردم صحبت کنیم. جزوه سوم، برنامه های ما برای تحول است و چهارمین جزوه نیز میثاق ماست. یعنی چه عهد و پیمانی را با ملت رشید ایران می بندیم.
موانع تولید را شناسایی کرده‌ایم
وی فوریت کار دولت خود را تحول در اقتصاد و مدیریت دانست و افزود: در این عرصه توجه به تولید، محور تحول است. هر آنچه مخالف تولید باشد با همه وجود به جنگ آن خواهیم رفت و هر آنچه که عامل و کمک کننده تولید باشد مورد توجه قرار می دهیم. برای این مهم لیستی از موانع تهیه شده که حاصل 15 سال کار و پژوهش در مرکز پژوهش ها، اتاق بازرگانی و سایر مجموعه هاست. البته همه موضوعات مشخص است و کسی نمی تواند بگوید من نمی دانم چه کار باید کنم، اما اینکه کارهایی که معلوم است چرا انجام نمی شود به دلیل تعارض منافع است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما با تمام وجود به مقابله با تعارض منافع خواهیم رفت و مفاسد اقتصادی را هدف گذاری خواهیم کرد و بروکراسی مفرطی که مانع تغییر و تحول است در هم خواهیم شکست.
زاکانی گفت: در تولید توجه به استراتژی، آمایش صنعتی، دقت در انتخاب پیشران های تحول و تغییر برای ما موضوعیت دارد، کسی نمی‌تواند بگوید نفت، گاز و پتروشیمی برای ما مزیت مطلق و جدی نیست. همچنین کسی نمی تواند بگوید صنایع دریایی و توسعه زیرساخت ها برای ما مهم نیست و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف از جمله مانند حمل و نقل ریلی، منفعت برای ما ندارد.
وی اظهار داشت: موضوع قابل توجه این است که بی توجهی به این اولویت ها موجب شده به عنوان مثال در حوزه معدن از رتبه ششم به رتبه بیستم سقوط کنیم. ما آماده ایم با کمک همه و با محوریت نخبگان و فرهیختگان این تحولات را رقم بزنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری توجه به فرهنگ و اجتماع را اولویت برنامه های خود دانست و افزود: اگر در تولید بر توجه به پیشران های اقتصاد تمرکز داریم و کارگاه های خرد، کوچک و متوسط را به عنوان پوشه های اشتغال در کشور می دانیم در حوزه های فرهنگ و اجتماع به دنبال تعلیم و تربیت، منزلت و رفاه اجتماعی هستیم.
زاکانی با بیان اینکه ما باید از تجارب دیگران و راه رفته آنها درس آموزی کنیم و بیاموزیم،اظهار داشت: همه چیز دنیا بد نیست و بسیاری از کشورها وجود دارند که ممکن است مبنایی، با ما مشکل داشته باشند اما درس های خوبی جهت ارائه برای ما داشته باشند. ما باید از آنها بیاموزیم اما همیشه نباید شاگرد باشیم و نباید خودباوری را به خود باختگی تبدیل کنیم.
وی تصریح کرد: امروز 87.3 درصد اشتغال در کره مربوط به اشتغال کوچک و متوسط است. هر خانه می تواند تبدیل به یک کارگاه کوچک شود و از این طریق اشتغال ایجاد کند. امروز 99.9 درصد بنگاه ها در کره، بنگاه هایی کوچک و متوسط است اما ما در کشورمان چه برنامه ای داریم؟ «هیچ». همین هیچ در حوزه فرهنگ و اجتماع هم به شکل دیگری تجلی می کند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: تعلیم و تربیت و منزلت اجتماعی در حوزه فرهنگ برای ما اولویت است. ما با این مسائل کار داریم و به دنبال هزار چیز نمی رویم. در تعلیم و تربیت نقش خانواده، آموزش و پرورش و آموزش عالی، دانشگاه و حوزه، رسانه و فضای مجازی نقشی بی بدیل است که ما برای جز به جز آن برنامه داریم.
زاکانی بیان کرد: خروجی این اقدامات در حوزه اقتصاد برای ما باید رشد اقتصادی پایه دار و اشتغال زا داشته باشد تا قدرت ملی و ثروت برای ما خلق کند. در بخش فرهنگ و اجتماع باید رشد معرفت و کرامت را برای ما به دنبال بیاورد.
وی افزود: ما برای همه محورهای تعلیم و تربیت و محورهایی که برای رشد منزلت اجتماعی مردم است و معرفت و تکریم را برای مردم کامل می کند، برنامه داریم و با همه وجود به جنگ فقر، تبعیض و تحقیر خواهیم رفت.
فقر مطلق را از بین می بریم
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: بسته هایی که ارائه می دهیم،در حوزه معیشت و سلامت به گونه ای است که ما در کوتاه مدت ریشه فقر مطلق را بکنیم و برای سلامت بسته هایی ارائه می شود که مریض جز درد بیماری خودش، بیماری دیگری نداشته باشد. من به عنوان یک پزشک و کسی که سه دهه از عمر خود را در حوزه علم اندوزی در این حوزه صرف کرده ام و به عنوان یک هیئت علمی و استاد دانشگاه به شما عرض می کنم، این کار شدنی است اما راهکار دارد.
زاکانی تحول در حوزه آموزش و پرورش را ضروری دانست و تأکید کرد: اینکه ما آموزش و پرورش را به عنوان یک نقطه هزینه نگاه می کنیم، هنر نیست و بگوییم چون اگر 130 هزار میلیارد برای آن هزینه می کنیم به یک محیط مصرفی توجه کرده ایم، درست نیست. آموزش و پرورش یک حوزه تولید است.
وی توجه به سیاست و امنیت را محور سوم تحولات برنامه های خود دانست و گفت: در سیاست و امنیت، دقت به این موضوع داریم که محصول این سیاست و امنیت باید افزایش مشارکت، انسجام ملی و سرمایه های اجتماعی باشد و ما به جنگ موانع در این حوزه خواهیم رفت.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: توسعه روز به روز و دقیق مردم سالاری دینی نکته قابل توجه در برنامه های ماست. مردم آقا، بزرگ و صاحب و عزیز هستند و مسئولین نسبت به آنها نباید نگاه از بالا داشته باشند. امام در این خصوص فرمودند که به من خادم بگویید و رهبری انقلاب فرمودند که من نوکر مردم هستند. اینها جایی برای مسئولین نمی گذارند که بخواهند خودشان را با بزرگ بینی به مردم تحمیل کنند.
زاکانی اظهار داشت: توجه به سبک سازی دولت در توزیع قدرت و انتقال این قدرت و اراده به بدنه مردم و ایجاد زمینه مشارکت مردم در تغییر و تحول و ایجاد زمینه نظارت آنها بر دولت و همچنین ایجاد نهادسازی نوین براساس اصل هشتم قانون اساسی بر آن تأکید دارد و اصل 27 اعتراض را به رسمیت می شناسد و زمینه ورود و ظهور آن در مدار درست از مسائلی است که به آن توجه خواهیم داشت.
وی پیرامون برنامه های خود در حوزه سیاست خارجی، ادامه داد: ما به سیاست خارجی به عنوان یک میدان، یک فرصت بزرگ برای خودمان نگاه می کنیم و توجه داریم که سیاست خارجی را در خدمت به اولویت ها و ضرورت های خود قرار دهیم و در نهایت محصول آن را به عنوان اقتدار جهانی و عزت ملی در عرصه جهانی به دست آوریم.
دولت من، دولت ژنرال‌های خسته نیست
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: محصول این چهار رویکرد تحولی ما باید پیشرفت همه جانبه کشور باشد تا زندگی مردم از این وضعیت فلاکت بار نجات پیدا کند و این نباشد که عده ای سر سفره مردم بنشینند، ارتزاق کنند و آنچه در نهایت از آنها مشاهده می شود، تکبر و خودبرتر بینی باشد.
زاکانی تصریح کرد: از این رو دولت من، دولت ژنرال های خسته یا غلامان حلقه به گوش نیست. دولت من، دولت جوان حزب اللهی و کارشناسان خواهد بود که این دولت همه مواجهه اش با رانت خواران است. یعنی دولت کارشناسان و جوانان در مقابل دولت رانت خواران.
به دوران بخور و دررو پایان می‌دهم
وی گفت: به همین دلیل ستاد خودم را از جوانان و فرهیختگان دهه شصتی انتخاب کردم. آمده ام که به مدیریت ناکارآمد امروز پایان دهم و برای آن لحظه شماری می کنم و ان شاءالله در انتخابات ثابت خواهم کرد که همان طور که دوران بزن در رو برای صهیونیست ها تمام شده، بخور در روی مفسدین نیز سوت پایانش کشیده شده است. لذا به جای معرفی کابینه خود، معرفی ده ها جوان فرهیخته را خواهم داشت و با پیوستگی این عناصر جوان، نخبه و کارشناسان با تجربه، مسیر را هموار خواهیم کرد و به جای آن یک کابینه از مفسدین به دستگاه قضا معرفی خواهم کرد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه شرایط را به سمتی می برم که مردم تحول را با تمام وجودشان حس کنند،گفت: عامل ضعف تولید را به عنوان یک عامل عمده دولت و سیاست های آن می دانم و مفاسد اقتصادی و تعارض منافع را ریشه این موارد می دانم و ان شاءالله با یک قیام همگانی بتوانیم کشور را در یک مسیر جدید و رو به رشد قرار دهیم.
ایده‌های انتخاباتی من جامع است
زاکانی همچنین درباره آرایش انتخابات ریاست جمهوری، افزود: من برای هر شش نامزد دیگر احترام قائل هستم و امیدوارم چهار گزینه ای که از جبهه انقلاب هستند موفق شوند. اما ایده‌های خودم را حتماً مطرح می‌کنم، ایده‌های من تحول‌گرا و جامع است.
وی تاکید کرد: برنامه‌هایی که من اعلام می‌کنم همراه با عدد، رقم و با کارشناسی قابل اثبات است. ارتباطی که در دهه 70 و 80 با جریان‌های دانشجویی داشتم و شناخت و همکاری که با نخبگان جامعه دارم، بی‌نظیر است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: به نظر می‌رسد، طرح‌های بنده از همه دوستان جامع‌تر است. نکته دوم این طرح، جامعیت بر مبنای کارشناسی دقیق همراه با عدد و رقم و واقعیت‌های همگون و سازنده است.
زاکانی با بیان اینکه از بین سایر نامزدها، هیچ‌کس به اندازه من با نیروی انسانی دانشمند و فداکار، طی سه دهه حضور در دانشگاه کار نکرده است، افزود: نکته چهارم در کارنامه‌ی من، مبارزه با فساد است دیگران را نفی نمی‌کنم اما دوستان عزیز نیز کارنامه خود را ارائه دهند.
وی با بیان اینکه می توانم خود را اثبات کنم،گفت: من 42 سال کارنامه دارم. این 42 سال، صریح بیان می‌کند در هر کجا که انقلاب و مردم نیاز داشتند، من حضور داشتم و هر کجا نیز که بحث فایده بوده است، من غایب بودم.حاضرم باز هم برای مردم هزینه کنم. حضور 40 ساله خودم در عرصه‌های مختلف این را ثابت می‌کند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عناصر کارشناسی در برنامه‌هایی که ارائه می‌دهم از نکات ممتاز کار من است،گفت: بنده طی دو دهه در جریان انقلاب فعال و از عناصر محوری بوده‌م لذا یک شناخت نسبی به مسائل کشور دارم و این یک فرصت‌های اساسی است.
زاکانی افزود: با توجه به حجم سفرهایی که من در کشور داشتم و شناختی که از نقاط مختلف کشور دارم، امیدوارم بزودی سایتی را ایجاد کنم که شهرستان به شهرستان، کل مشکلات و موانع اساسی برای پیشرفت را در خدمت عزیزان در شهرستان ها قرار دهم و آنها بتوانند اظهار نظر و مشارکت کنند.
منافع ملی نباید در 20 دقیقه تعیین شود
وی در تشریح برنامه‌های خود در حوزه سیاست خارجی، گفت: اصل انجام مذاکره یا عدم مذاکره در تشخیص و اراده کل مسئولین نظام است. شورای عالی امنیت ملی و رهبر معظم انقلاب این مسئله را تشخیص می دهند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: از این رو اگر کسی ادعا کند که من می‌توانم این کار را کنم، باید همراه با عقل جمعی و در رأس آن نظر رهبر انقلاب در خصوص مذاکرات باشد.
زاکانی تصریح کرد: مثلاً همین مذاکرات که منجر به برجام شد، هیچ نسبتی با دولتِ روحانی ندارد. این مذاکرات قبل از آن، در زمان احمدی‌نژاد تصمیم گرفته شد.ا اگر بخواهید جزئیات و تاریخ آن را نیز بیان خواهم کرد.
وی تاکید کرد: نکته دوم این است که ما هیچگاه مخالف مذاکره نبودیم. اما ما مخالف این هستیم که سرنوشت مردم و منافع ملی به‌صورت غیرکارشناسی در 20 دقیقه تعیین شود.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ابزار آمریکا برای مواجهه با تحریم‌ها و عدم لغو آنها، کنگره است. اما اینجا مجلس در20 دقیقه، توجه به منافع ملی نکرد و خواست غربی‌ها را تامین کرد.
مذاکرات وین، حراج آخر دولتِ روحانی است
زاکانی با بیان اینکه ما با مذاکره مخالفت نمی کنیم، اظهار داشت: معتقدیم که همین مذاکرات وین که در جریان است، مشخصاً شرایطی را اعمال می‌کند که منجر به مفت فروشی خواهد شد. لذا مخالف مفت فروشی‌ام. مذاکره یعنی معامله.
وی با بیان اینکه این دولت عرضه معامله خوب نداشته و ندارد،گفت: معتقدم این مذاکرات وین، حراج آخر دولت آقای روحانی است و این خیلی مهم است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: با اصل مذاکره موافقم اما این مذاکره منطق خاص خود را دارد. همانطور که در کمیسیون برجام، آمانو آمد و کسی باور نمی کرد که کمیسیون ویژه در مجلس باشد و آقای آمانو را دعوت به جلسه کرده باشد.
زاکانی ادامه داد: من جلسه را گذاشتم. لاریجانی تماس گرفت و گفت با آقای آمانو چه‌کار دارید؟ من گفتم باید بیاید و حساب پس دهد.وقتی آمانو آمد و صحبت کرد، دو نوبت دچار اختلال شد که مترجم به آن تذکر داد، این حرف‌هایی که میزنی حرفهای بی ربطی است. سپس عذرخواهی کرد و گفت در مقابل این افراد هول شدم.
وی اظهار داشت: در پایان این جلسه آقای عیاری که سال‌ها در کمیسیون امنیت ملی مجلس است گفت، اولین مذاکره عزتمندانه مجلس را دیدم که در نهایت احترام و در عین حال استقلال بود.
نامزد انتخابات ریاست جمهور باردیگر تاکید کرد: با مذاکره مخالف نیستیم اما اینکه آقای روحانی آن را چوب حراج می‌داند، نادرست می‌دانیم. معتقدیم که در سیاست خارجی، لازم است از دیپلماسی فعال و هوشمند بهره ببریم و در دیپلماسی فعال و هوشمند نیز می‌توانیم از همه ظرفیت‌های منطقه‌ای، همسایگان، محور مقاومت، ظرفیت‌های قدرت‌های نوظهور و توجه به شرق در کنار مواجهه درست نسبت به غرب را برخوردار باشیم.
هیچگاه مذاکره التماسی موفق نمی شود
زاکانی با بیان اینکه واقعیت امر این است که این نوع مذاکره ذلیلانه و التماسی، هیچگاه موفق نمی‌شود، تاکید کرد: ما زمینه تسهیل ورود ایرانیان خارج از کشور به عنوان پیام آوران ایران اسلامی و به عنوان کسانی که از یک دانش فوق‌العاده بالا برخوردار هستند و امکان ثروت فراوان دارند را فراهم می‌کنم.
وی ادامه داد: ظرفیت‌ استفاده از آنها و امکان تعامل و بهره مندی از ظرفیت‌ آن‌ها به عنوان اولویت اصلی در دولت من وجود خواهد داشت.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در سیاست خارجی آینده خواهید دید که به سرعت معادلات تغییر خواهد کرد. زیرا نه ما به دنبال احساسی گری و برخورد سطحی هستیم و نه به دنبال انفعال و وادادگی هستیم. در نهایت احترام، صدای حق ملت خود را در مقابل دیگران از موضع عزت، مصلحت و برابری اعلام خواهم کرد.
برجام یک معامله ناقص و معیوب است
زاکانی درباره مذاکرات برجام، گفت: ما به دنبال نرم کردن برجام هستیم. برجام یک معامله ناقص و معیوب است و ما همه تعهدات خود را در برجام انجام دادیم و الان نوبت طرف مقابل است که به تعهدات و وظایف خود عمل کند.
وی بیان کرد: آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد و ما هم باید راستی‌آزمایی کنیم. همه اعضای برجام باید به تعهدات خود عمل کنند. بنده به دنبال استیفای حقوق ملت ایران در برجام هستم و این کار را حتما انجام خواهم داد.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: سیاست‌های تعاملی و ارتباطی ما با کشورها اولویت‌بندی شده است. ارتباط با همسایگان، کشورهای محور مقاومت و کشورهای نوظهوری مانند چین که قائل به همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستند، در اولویت ما قرار دارند.
زاکانی افزود: البته ما با کشورهای اروپایی هم کار خواهیم کرد اما توجه به موضع قدرت و استیفای حقوق ملت ایران برای ما اهمیت زیادی دارد.
مسئولان خواب نیستند اما درد مردم را ندارند
وی ادامه داد: ما امنیت را برای برخی از کشورها به ارمغان بردیم و بی عرضگی و بی ارادگی است که اقتصاد کشور را در این کشورها توسعه ندادیم. متاسفانه فاجعه در عرصه اقتصادی ما رخ داده است. مسئولان ما خواب نیستند ، بیدارند اما درد مردم را ندارند. ما به دنبال تعامل با همسایگان و کشورهایی هستیم که عزت و مصلحت ما را در نظر بگیرند و رعایت کنند.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کشور ما انسداد ندارد و فرصت‌های بی‌نظیری در اطراف و پیرامون ما وجود دارد که باید نهایت استفاده را از آن ببریم و نقش روسیه و چین هم برای ما بسیار ممتاز است و ارتباط با این کشورها در اولویت جدی ما قرار دارد.
باید از بانیان سند همکاری ایران و چین تشکر کرد
زاکانی درباره قرارداد 25 ساله بین ایران و چین، گفت: بنده این قرارداد را به صورت کامل خواندم و محورهای آن را احصا کردم. البته این قرارداد الزام‌آور نیست اما فرصت تاریخی خوبی برای ایران و چین است و باید از بانیان آن که در رأسش مقام معظم رهبری هستند، تشکر کرد.
وی اظهار داشت: ما دنبال این خواهیم بود که با سایر کشورها چون روسیه هم تعاملات خود را تثبیت کنیم. البته جزئیات قرارداد ایران و چین باید در مجلس بررسی شود و بنده مجلس را در رأس امور می‌دانم و قائل به این نیستم که باید مجلس را تخریب کرد.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه توجه به تولید در عرصه اقتصاد اهمیت زیادی دارد، گفت: برای تولید مانعی وجود دارد که باید این موانع را شناخت و مانع زدایی کرد. متاسفانه دولت رقیب ملت است و شاهد آن هستیم که فرآیند صدور مجوزها برای تولید بسیار طولانی است و باید تسهیل در صدور مجوزها برقرار شود و همچنین برخی از کارشناسان ما امر کارشناسی را انجام نمی‌دهند بلکه منافع خودشان را پاسبانی می کنند. ایجاد امنیت در سرمایه‌گذاری، تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار و ایجاد زمینه دولت الکترونیک اهمیت زیادی برای ما دارد.
من از مبارزه با فساد می‌گویم اما عده‌ای به دختر و همسر من حمله می‌کنند
زاکانی بیان کرد: بنده از مبارزه با رانت و فساد می‌گویم اما عده‌ای به دختر و همسر من حمله می‌کنند. ناجوانمردی تا کجا؟ این افراد از چه ترسیده اند که بر سر من ریخته اند و این‌طور برخورد می‌کنند؟ به لطف خدا هر تعدادی باشند، ریشه همه آنان را می کنم.
وی تاکید کرد: اگر رئیس جمهور شوم، تمام منافذ تنفسی فساد را از بین می‌برم و جلوی آن را می‌گیرم. همچنین امروز مالیات دشمن اصلی تولید است. بانک‌ها هم رقیب اصلی مردم شده اند و مانند زالو و اختاپوس اقتصاد را می‌بلعند. بانک‌های خصوصی آویزان بانک‌های دولتی شده و رانت می گیرند. متاسفانه در حوزه تبادلات پولی و بانکی مشکلات زیادی به وجود آمده است و می‌توان گفت که یکی از دلایل ایجاد تورم، سودجویی بانک‌هاست.
من چپ و راست و امنیتی و غیرامنیتی نمی‌شناسم
زاکانی ادامه داد: من نه چپ می شناسم و نه راست می شناسم نه امنیتی می‌شناسم و نه غیر امنیتی. من با جاهای اصلی می‌خواهم درگیر شوم. آمده‌ام که مشکلات را حل کنم و انقلابی باشم. آمده‌ام که راه حاج قاسم سلیمانی را ادامه دهم اما ما گرد خاک حاج قاسم هم نمی‌شویم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد بنده دو دهه است که با مفاسد اقتصادی در بالاترین سطح برخورد می‌کنم و خشنودم که سرمان را جلوی مفسدان اصلی اقتصادی چون طبری، مهدی جهانگیری، حسین فریدون و مرتضوی خم نکردیم. ما به جنگ با فساد خواهیم رفت و جلوی فساد را از سرچشمه آن می‌گیریم.
زاکانی اظهار داشت: بنده معتقدم که برجام معیوب و ناقص است چرا که در قرارداد برجام ما تضمین‌های کافی نگرفتیم و مکانیسم ماشه هم باعث شده است که همیشه طناب دار را به گردن خود حس کنیم در حالی که قیمت هسته‌ای ما بالاتر از این بود که آقایان آن را فروختند.
وی با بیان اینکه متاسفانه در مذاکرات شاهد انفعال و اقدامات غیرکارشناسی تیم مذاکره کننده خود بودیم، گفت: وزیر امور خارجه بعد از مذاکرات ژنو در مجلس حضور یافت و گفت که تعداد ما در مذاکرات 16 نفر و تعداد طرف‌ مقابل 240 نفر بود و ما توانستیم به آنان غلبه کنیم که بنده گفتم مگر مسابقه طناب کشی است؟ ما در آینده حتما این گونه مذاکره نخواهیم کرد.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری متذکر شد: بعد از امضای برجام، رئیس‌جمهور گفت که ما توانستیم و شما نتوانستید و در حال حاضر هم اروپایی‌ها و آمریکا می‌گویند که ما الان منطقه و دفاع یعنی برجام 2 و 3 را از شما می‌خواهیم که باید بگویم شتر در خواب بیند پنبه دانه. اصل مذاکره نیازمند عقل جمعی مسئولان نظام و مجوز رهبر معظم انقلاب است. برجام فقط هسته‌ای است و لاغیر.
زاکانی ادامه داد: مطابق با گزارش‌هایی که ما در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تهیه کردیم، راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد و کسی نمی‌تواند بگوید که 24 ساعته می توان این کار را حل کرد.
وی با انتقاد از نحوه تعیین نرخ ارز در دولت، گفت: ما دیدیم که نرخ ارز به صورت دستوری تعیین شد در حالی که زمانی که اقتصاد دستوری می‌شود و عقلانیت به فراموشی سپرده می‌شود، وضعیت کشور هم به اینجا می‌رسد. مگر اینجا بازار مکاره است که مال ملت را در طبق اخلاص می‌گذارند؟ متاسفانه آنان با ارز دستوری برخورد کردند و امروز آسیب آن را مشاهده می‌کنیم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره مذاکرات با عربستان، گفت: حتماً مذاکره با این کشورها را مفید می دانیم و اشتیاق داریم اما به این معنا نیست که تن به سیاست‌های غلط آنان دهیم. ما به دنبال دفاع از مواضع کشورمان هستیم و چیزی را مهم‌تر از ساختن ایران نمی‌دانیم.
به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید

http://www.javanannews.ir/fa/News/658941/زاکانی--به-دوران-بخور-و-دررو-پایان-می‌دهم
بستن   چاپ