آریا جوان

آخرين مطالب

گزیده‌های نفتی هفته وزارت نفت

گزیده‌های نفتی هفته
  بزرگنمايي:

آریا جوان - برگزاری آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» با حضور رئیس‌جمهوری، حضور وزیر نفت در برنامه تلویزیونی «صف اول»، برگزاری سی‌ویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس و دیگر اخبار صنعت نفت را در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

نفت: روز دوشنبه این هفته (دهم مردادماه) آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» در محل ساختمان ریاست‌جمهوری برگزار شد. جواد اوجی، وزیر نفت در این آیین ظرفیت پالایشی کشور را نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: فروش نفت و میعانات هم خام‌فروشی است و هم چالش‌های بسیاری با توجه به تحریم‌ها برای فروش آن وجود دارد. این پروژه‌ها که به تولید برسند، هیچ مشکلی در فروش محصولات و فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی نخواهیم داشت و این اقدام تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کند.
هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نفت نیز در آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» با بیان اینکه امیدواریم با توجه به انسجام شکل‌گرفته، این پروژه در کوتاه‌ترین زمان ممکن اجرا شود، اظهار کرد: وزارت نفت طبق بند «ط» تبصره «یک» قانون بودجه 1401 مجاز به احداث این پالایشگاه (شهیدسلیمانی) شده است و تکیه ما در احداث این پتروپالایشگاه بخش غیردولتی بوده است.
وزیر نفت همچنین شامگاه سه‌شنبه (11 مردادماه) با حضور در برنامه «صف اول» ضمن تشریح فعالیت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم، درباره امضای دو مشارکت‌نامه تأمین مالی و تأسیس پتروپالایشگاه «سردار شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» عنوان کرد: وزارت نفت مصمم است طرح پالایشگاهی 300 هزار بشکه‌ای را شروع کند. طرح آن از نظر مکان‌یابی و دانش‌فنی در دولت مصوب و در بودجه 1401 به وزارت نفت تکلیف شد. در کنار آن ساخت پالایشگاهی در مکران مطرح شده است. بزرگ‌ترین چالش برای احداث پتروپالایشگاه‌ها تأمین منابع مالی است که در بحث توانمندی سازندگان و متخصصان مشکلی نداریم.
گاز: علی‌محمد پوررضا، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند با اشاره به اینکه بهار امسال، یک میلیارد و 760 میلیون مترمکعب گاز در این شرکت فرآورش شد که نسبت به مدت مشابه پارسال 67 درصد افزایش یافته است، عنوان کرد: این شرکت با تکیه بر توان و تخصص نیروهای جوان و کارآمد توانست با فرآورش یک میلیارد و 760 میلیون مترمکعب گاز در سه ماه نخست سال 1401، موفق به افزایش 67 درصدی این سوخت پاک نسبت به مدت زمان مشابه سال 1400 شود.
پالایش و پخش: عبادالله عبداللهی، مدیرعامل گروه اقتصاد مفید روز دوشنبه (دهم مردادماه) در آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران با بیان اینکه در پروژه مروارید مکران برای 1500 نفر به‌صورت مستقیم و 4 هزار نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم در ساخت تجهیزات اشتغال‌زایی شده است، گفت: 30 درصد از سهام این پروژه مربوط به بانک ملت، 10 درصد مربوط به بانک تجارت، 10 درصد بانک پارسیان و 50 درصد متعلق به گروه اقتصاد مفید است.
پتروشیمی: مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی این هفته در سفری یک روزه به منطقه ماهشهر، در دیدار و نشست با مدیران عامل طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در این منطقه با بین اینکه شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی با همکاری راهبردی و همگرایی خود برای رسیدن به هدف مشترک توسعه متوازن و پایدار گام بردارند، تصریح کرد: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با استفاده از ظرفیت‌های ملی و استانی خود و به‌عنوان بازوی حاکمیتی و همسو با کاهش خام‌فروشی و تولید محصولات نهایی، مسیر توسعه فاز دوم پتروشیمی را تسهیل کند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین این هفته در بازدید میدانی از طرح پتروشیمی گچساران با اشاره به آخرین مراحل ساخت این طرح اظهار کرد: پتروشیمی گچساران یکی از مهم‌ترین حلقه‌های زنجیره ارزش از گازهای همراه نفت تا تولید پلیمر است و انتظار داریم از همه ظرفیت‌های موجود برای بهره‌برداری از این پروژه در زمان مقرر استفاده شود.
بین‌الملل: سی‌ویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) چهارشنبه این هفته (12 مردادماه) به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد. در این نشست از محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل فقید اوپک، از سوی همه رؤسای هیئت‌های نمایندگی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس قدردانی ویژه‌ای شد. همچنین کل رؤسای هیئت‌های حاضر در ائتلاف اوپک‌پلاس در سی‌ویکمین نشست وزراتی این ائتلاف ضمن قدردانی ویژه از دبیرکل فقید اوپک به دبیرکل تازه این سازمان خوشامد گفتند.
جواد اوجی، وزیر نفت در این نشست ضمن گرامیداشت یاد محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل پیشین اوپک و خیر مقدم به هیثم الغیص، دبیرکل تازه اوپک گفت: ایران، به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس اوپک، همانند گذشته به همکاری سازنده و حمایت مؤثر خود از اوپک، دبیرکل تازه و دبیرخانه اوپک ادامه خواهد داد.
وزیر نفت همچنین در حاشیه سی‌ویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس اظهار کرد: این نشست در شرایطی برگزار شد که بر اساس روند تصمیم‌های ماه‌های پیشین، روی کاغذ مقدار کاهش تولید کشورهای عضو اوپک‌پلاس در چارچوب توافق ژوئیه 2021، در انتهای ماه اوت سال 2022 در عمل صفر می‌شود. اوجی گفت: امیدوارم دولت‌های بزرگ غربی درک درستی از این حساسیت‌ها داشته باشند و در مسیر تحقق امنیت انرژی جهان، رفتاری منطقی در پیش بگیرند. زمستان امسال برای اروپایی‌ها و برای همه جهان بسیار مهم است و باید از هم‌اکنون به فکر باشند.
در پایان این نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای با توجه به شرایط کنونی بازار نفت و اجماع درباره چشم‌انداز آن تصمیم گرفتند تولیدشان در ماه سپتامبر 2022 روزانه 100 هزار بشکه افزایش یابد.
دولت و مجلس: سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری روز دوشنبه (دهم مردادماه) در آیین امضای تفاهم‌نامه مشارکت و تأمین مالی برای احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران، احداث مجتمع‌های پتروشیمی و پتروپالایشگاهی را از نیازها و ضرورت‌های کشور برشمرد و گفت: تحقق اهداف کشور در زمینه رشد اقتصادی در گرو سرمایه‌گذاری‌های کلان است و این تفاهم‌نامه‌ها از جمله اقدام‌های و زمینه‌سازی‌های مؤثر برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان در مسیر سازندگی و آبادانی کشور است.
دیگر اخبار: قدردانی کارگروه مطالبات ایثارگران از وزیر نفت ، میانبر تولید نفت از مسیر چاه‌های کم‌بازده می‌گذرد ، افزایش 100 هزار بشکه‌ای تولید اوپک‌پلاس در ماه سپتامبر ، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به فهرست سازمان‌های توسعه‌ای پیوست ، تولید دانش‌بنیان، محور اقتصاد مقاومتی است ، ثبت رکورد ساخت بزرگ‌ترین شیرآلات نفتی در طرح ملی گوره - جاسک و غیره از دیگر اخبار این هفته صنعت نفت و گاز کشور بود.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/821774/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

با داداشت فیلم ببین: سفر جاده‌‌ای بامزه داداشی‌‌ها

صوت/ به زیارت من نیا

بازیگوشی بچه روباه های بامزه

گوناگون/ ملاقات خواهر و برادر جداشده با هم

پیکر هوشنگ ابتهاج (سایه) چهارشنبه 26 مرداد، به تهران می‌رسد

برنامه‌ای برای علاقه‌مندان به پرندگان

قیافه دختره رو میخوای چیکار؟!

آخرین فیلم های مشترک آنجلینا جولی و برد پیت در سینما

پارسا پیروزفر در پشت صحنه سریال یاغی

من نمی دانستم معنی هرگز را !

از اتفاق نادر برای پسر نادر سلیمانی تا بنایی کردن این بازیگر!

معرفی فیلم اکشن پرافت ‌و خیز «مرد خاکستری»

گل چهارم منچسترسیتی به بورنموث

موقعیت خطرناک ذوب‌آهن روی دروازه پرسپولیس

دیدار دوستانه/ نساجی پیروز شد

نفرین لیورپول یقه مهاجم فولام را گرفت؟

استارت پرسپولیس با توقف در اصفهان/ سرخ‌ها از پس ذوب‌آهن 10 نفره برنیامدند

دومین صفر - صفر تاریخ پرسپولیس

گل اول اودینزه به آث‌میلان

گل اول آث‌میلان به اودینزه

اشتباه وحشتناک دخیا؛ گل اول برنتفورد به منچستریونایتد

بازیکن جدید استقلال به تهران رسید

خلاصه‌بازی ذوب‌آهن 0 - پرسپولیس 0

واکنش محمد موسوی به انتقادات

اولین گل فصل گل‌گهر تماشایی بود

گل چهارم برنتفورد به منچستریونایتد

مهدوی‌کیا زودتر از تیم‌ملی به جام‌جهانی رسید

ضربه کاشته عجیب بازیکنان تراکتور

می‌توانستیم پرسپولیس را شکست دهیم

گل سوم آث‌میلان به اودینزه

پیروزی گل‌گهر مقابل تراکتور/ توقف فولاد در دربی خوزستان

رونمایی رسمی از غفوری و دژاگه

جدول رده‌بندی لیگ برتر در پایان هفته نخست

حرکت جنجالی سردار آزمون در بوندس‌لیگا

طرحی که بر طلاق گرفتن زنان تاثیر می گذارد

قتل دختر جوان جلوی چشمان پدرش!

برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین می‌شود؟

کیهان: عملکرد یک ساله دولت رئیسی در هشت سال دولت قبل آرزو بود

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای توافقات بین ایران و قطر

واکنش نبویان به بیانیه میرحسین موسوی

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دشمنان روی قدرت بازدارندگی ایران حساب باز کرده‌اند

آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی از زبان وکیلش

وال‌استریت ژورنال: آنچه آمریکا پس از شهادت سردار سلیمانی مخفی نگه داشت

دشت نخستین مدال برنز شنا ایران در ماده 4 در 100 متر تیمی

بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد

مهارت زندگی/ ویژگی آدم‌های عاقل

دیرین دیرین؛ طول درمان

با چه نوع دختری نباید ازدواج کرد؟

همان ایام بذر کینه در دلم کاشتی

تویی که میتونی راحت فراموش کنی!