آریا جوان

آخرين مطالب

محمد فیلی: به‌عنوان «شمر» در یک کنسرت معرفی شدم! گفتگو

محمد فیلی: به‌عنوان «شمر» در یک کنسرت معرفی شدم!
  بزرگنمايي:

آریا جوان - مهر / محمد فیلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون ضمن اشاره به آسیب‌های بازپخش «مختارنامه» بیان کرد که به‌عنوان «شمر» در یک کنسرت معرفی شده است.
محمد فیلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود توضیح داد: در حال حاضر مشغول ایفای نقش در یک سریال در اصفهان هستم که از تولیداتی استانی است و قرار است از شبکه‌های سراسری پخش شود. یک سریال خانوادگی به نام «طعم طمع» است که با فیلمنامه‌ای از علی اکبر محلوجیان در حال ساخت است. باید ببینیم در این گرانی‌ها و مخارج سنگینی که وجود دارد، این کار چه سرانجامی پیدا می‌کند.
این بازیگر درباره کم‌کاری خود در سینما و اینکه چرا کار در تلویزیون را در این سال‌ها ترجیح می‌دهد گفت: واقعیت این است که من کاربرد تلویزیون را بیش از هر رسانه دیگری می‌دانم. خاطرم هست، سال‌ها پیش بعد از آنکه سریال «روزی روزگاری» پخش شده بود، با یکی از سوپراستارهای معروف آن روزهای سینما، در یکی از روستاها کار می‌کردیم. در آن شرایط همه اهالی با من احوال‌پرسی می‌کردند و کسی آن سوپراستار را تحول نمی‌گرفت! مردم آن منطقه تلویزیون داشتند اما دسترسی به سینما نداشتند.
وی ادامه داد: در کنار این مسئله، اینکه چرا ما کمتر در سینما هستیم، به این برمی‌گردد که بازیگری در سینما مافیای خاص خود را دارد و هرکسی به راحتی نمی‌تواند وارد آن شود. مگر اینکه کارگردانی مثل ابراهیم حاتمی‌کیا خودش تشخیص دهد که یک بازیگر می‌تواند از پس نقشی برآید و برای فیلم «خروج» از من نوعی دعوت کند. این جنس همکاری‌ها بستگی به نگاه کارگردان‌ها دارد. در غیر این صورت اکثر پروژه‌ها گروهی شده و افرادی خودشان سرمایه می‌آورند و اجازه هم نمی‌دهند کسی غیر از خودشان وارد گروه‌شان شوند. من هم قطعاً کار در سینما را دوست دارم و برایم فرقی نمی‌کند، همان‌طور که در این سال‌ها در تئاتر و تلویزیون و سینما کار کرده‌ام و معتقدم همه این حوزه با هم در ارتباط است. بازیگری در همه این مدیوم‌ها برایم لذت‌بخش است.
بازیگر نقش «شمر» در سریال تلویزیونی «مختارنامه» در ادامه ضمن انتقاد از بازپخش هر ساله این سریال گفت: من مخالف تکرار پخش این مجموعه هستم چرا که بازپخش اگر از حدی بگذرد، تبدیل به سوژه شوخی و مزاح می‌شود. همین اتفاقی که الان در فضای مجازی شاهد هستیم برای سریال «مختارنامه» و حتی نقش من، افتاده است. این واکنش شاید یک نوع اعتراض از سوی مردم باشد. برخی هم به آن می‌خندند، اما حیف است یک کار آنقدر پخش شود که تبدیل به سوژه لطیفه شود.
فیلی درباره تأثیر بازپخش آثار قدیمی در زنده ماندن یاد هنرآفرینی هنرمندان در خاطر مخاطبان نیز تأکید کرد: نمی‌خواهم منکر این تأثیر شوم اما امروز 13 سال از ساخت «مختارنامه» می‌گذرد، چرا کارهای دیگری تولید نشده است؟ چرا هیچ کار ویژه‌ای در این 13 سال ساخته نشده که ما به‌عنوان بازیگر در آن کار هم دیده شویم؟ گاهی 15 تا 20 سال بین دو پروژه ویژه فاصله می‌افتد و دلیلش هم این است که مسئولان تلویزیون دائماً تغییر می‌کنند و هر کس که می‌آید، ایده‌های خاص خودش را دارد. من در این 30 سال این شرایط را تجربه کرده‌ام.
وی افزود: امرالله احمدجو که زمانی «روزی روزگاری» را ساخت، چندین فیلمنامه عالی در دست دارد اما ما در قبال او چه کردیم؟ وقتی «روزی روزگاری» را ساخت، 10 سال زمان برد تا فرصت پیدا کند و «تفنگ سرپر» را بسازد، آن هم با هزاران مشکل و بلاهایی که بر سر آن آوردند. بازهم 10 سال زمان طی شد تا به «پشت کوه‌های بلند» رسید. در این سال‌ها هنرمندی مثل امرالله احمدجو تنها فرصت ساخت سه اثر را به دست آورده است. مسئولان باید در این زمینه جوابگو باشند که چرا شرایط اینگونه است؟
این بازیگر با اشاره دشواری‌های ساخت آثار تاریخی و مذهبی در ابعاد ویژه، گفت: در اینکه هزینه تولید این دست آثار بالاست، حرفی نیست اما بالاخره تلویزیون هم از نظر درآمد، وضعیت بدی ندارد. مضاف‌بر اینکه مگر قرار است همه بودجه تولیدات فاخر را تلویزیون به تنهایی تأمین کند؟ همین امروز برای سریال مانند «سلمان فارسی» بالاخره کمک‌هایی هم به تلویزیون می‌شود. در این سال‌ها فهمیده‌ام که همه ارگان‌ها و دستگاه‌ها در کشور، حداقل یک درصد بودجه برای فعالیت‌های هنری و فرهنگی دارند، اگر همین ارگان‌ها به میدان بیایند و در تولید این دست پروژه‌ها مشارکت داشته باشند، می‌توان کارهای خوبی انجام داد اما این اتفاق رخ نمی‌دهد و دو وزارتخانه هم چنین تعاملی با هم ندارند.
فیلی در ادامه تأکید کرد: مسئله اصلی برای ما مردم هستند. مردم در شرایط امروز به گونه‌ای با تلویزیون قهر هستند و سراغ شبکه‌های نازل خارج از کشور می‌روند، اما چرا باید اینگونه باشد؟ اگر ما خودمان بتوانیم کارهای خوب تولید کنیم، وضعیت اینگونه نخواهد بود. کارهایی هم که این روزها تولید می‌شود، آثار خوبی از آب درنمی‌آید چرا که آنقدر بودجه این آثار کم است، که تهیه‌کننده ناگزیر می‌شود به‌صورت فشرده کار را جمع کند. نمی‌دانم مقصر کیست. کاش همان‌طور که برای پروژه‌ها ناظر کیفی قرار می‌دهند، یک ناظر مالی هم می‌گذاشتند تا مشخص شود آیا بودجه‌ای که برای یک کار در نظر گرفته می‌شود، واقعاً برای کار هزینه می‌شود یا نمی‌شود. اگر این نظارت وجود داشته باشد، کارها هم با کیفیت بهتری به دست مخاطب می‌رسد.
بازیگر نقش «شمر» در سریال «مختارنامه» در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن مرور خاطراتش گفت: همزمان با اولین نوبت پخش سریال «مختارنامه»، خانمی به‌شدت با من دعوا کرد که تو چرا این نقش منفی را بازی کردی!؟ در دهه اول محرم آن سال سفری هم به عراق داشتیم برای ضبط یک سریال که آن زمان من را به عنوان بازیگر «مختارنامه» به مسئولان عراقی معرفی می‌کردند تا مجوز حضور در قسمت‌های مختلف را پیدا کنیم. به نوعی من تبدیل به مجوز برای گروه شده بودم و مسئولان عراقی هم با من عکس می‌گرفتند و به‌واسطه این سریال همکاری بسیار خوبی با ما داشتند. البته بعد از سال‌ها بازپخش، شاید برخورد امروز آن‌ها هم با من متفاوت شده باشد!
فیلی با اشاره به اینکه بیشتر با نقش‌های منفی‌اش شناخته می‌شود، اظهار کرد: چند وقت پیش به کنسرتی رفته بودم که خواننده وقتی می‌خواست من را معرفی کند گفت «شمر مختارنامه» امشب اینجاست! (می‌خندد) انگار نه انگار که من اسم و فامیل خودم را دارم. مردم من را در این نقش باور کرده‌اند. بالاخره به عنوان بازیگر اگر کارم را خوب انجام ندهم، به اعتبار خودم لطمه زده‌ام و اگر خوب کار کنم هم اینگونه در جامعه بازخورد پیدا می‌کند. من هم از این وضعیت بدم نمی‌آید. فرقی نمی‌کند نقش‌های منفی یا مثبت موردتوجه قرار گیرد، شخصاً همه نقش‌ها را دوست دارم. مهم این است که من به‌عنوان بازیگر بتوانم نقشم را به درستی ایفا کنم.
وی درباره قبول نقش‌های منفی در آینده هم تأکید کرد: غیر از نقش «شمر» که یک بار آن را بازی کرده‌ام، اگر هر نقش منفی دیگری به من پیشنهاد شود، به‌عنوان تجربه آن را می‌پذیرم تا توانایی خودم را محک بزنم. از نقش‌های منفی بدم نمی‌آید اما نقش تکراری و مشابه را قبول نمی‌کنم.
این بازیگر باسابقه در پایان درباره واکنش‌های مردم نسبت به ایفای نقش‌های منفی هم گفت: واکنش‌ها متفاوت است، برخی وقتی ما را می‌بینند می‌گویند دست شما درد نکند و از کارتان لذت بردیم اما یکی دیگر وقتی از کنارمان هم رد می‌شود، فحش هم می‌دهد! حتی برخی نفرین هم می‌کنند! (می‌خندد) این واکنش‌ها بستگی به ذهنیت آدم‌ها نسبت به بازیگری دارد. برخی فکر می‌کنند اگر من نقش منفی بازی می‌کنم، خودم هم فردی منفی هستم اما این واکنش‌ها امروز به نسبت گذشته، خیلی کمتر شده است. حتی برخی مخاطبان خارج از کشور که از طریق شبکه‌های سحر و الکوثر با آن‌ها گفتگو می‌کردم، می‌گفتند ما را حلال کن که زمانی خیلی به تو بد و بیراه می‌گفتیم! تا این حد تحت تأثیر نقش شمر قرار گرفته بودند.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/821535/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

با داداشت فیلم ببین: سفر جاده‌‌ای بامزه داداشی‌‌ها

صوت/ به زیارت من نیا

بازیگوشی بچه روباه های بامزه

گوناگون/ ملاقات خواهر و برادر جداشده با هم

پیکر هوشنگ ابتهاج (سایه) چهارشنبه 26 مرداد، به تهران می‌رسد

برنامه‌ای برای علاقه‌مندان به پرندگان

قیافه دختره رو میخوای چیکار؟!

آخرین فیلم های مشترک آنجلینا جولی و برد پیت در سینما

پارسا پیروزفر در پشت صحنه سریال یاغی

من نمی دانستم معنی هرگز را !

از اتفاق نادر برای پسر نادر سلیمانی تا بنایی کردن این بازیگر!

معرفی فیلم اکشن پرافت ‌و خیز «مرد خاکستری»

گل چهارم منچسترسیتی به بورنموث

موقعیت خطرناک ذوب‌آهن روی دروازه پرسپولیس

دیدار دوستانه/ نساجی پیروز شد

نفرین لیورپول یقه مهاجم فولام را گرفت؟

استارت پرسپولیس با توقف در اصفهان/ سرخ‌ها از پس ذوب‌آهن 10 نفره برنیامدند

دومین صفر - صفر تاریخ پرسپولیس

گل اول اودینزه به آث‌میلان

گل اول آث‌میلان به اودینزه

اشتباه وحشتناک دخیا؛ گل اول برنتفورد به منچستریونایتد

بازیکن جدید استقلال به تهران رسید

خلاصه‌بازی ذوب‌آهن 0 - پرسپولیس 0

واکنش محمد موسوی به انتقادات

اولین گل فصل گل‌گهر تماشایی بود

گل چهارم برنتفورد به منچستریونایتد

مهدوی‌کیا زودتر از تیم‌ملی به جام‌جهانی رسید

ضربه کاشته عجیب بازیکنان تراکتور

می‌توانستیم پرسپولیس را شکست دهیم

گل سوم آث‌میلان به اودینزه

پیروزی گل‌گهر مقابل تراکتور/ توقف فولاد در دربی خوزستان

رونمایی رسمی از غفوری و دژاگه

جدول رده‌بندی لیگ برتر در پایان هفته نخست

حرکت جنجالی سردار آزمون در بوندس‌لیگا

طرحی که بر طلاق گرفتن زنان تاثیر می گذارد

قتل دختر جوان جلوی چشمان پدرش!

برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین می‌شود؟

کیهان: عملکرد یک ساله دولت رئیسی در هشت سال دولت قبل آرزو بود

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای توافقات بین ایران و قطر

واکنش نبویان به بیانیه میرحسین موسوی

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دشمنان روی قدرت بازدارندگی ایران حساب باز کرده‌اند

آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی از زبان وکیلش

وال‌استریت ژورنال: آنچه آمریکا پس از شهادت سردار سلیمانی مخفی نگه داشت

دشت نخستین مدال برنز شنا ایران در ماده 4 در 100 متر تیمی

بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد

مهارت زندگی/ ویژگی آدم‌های عاقل

دیرین دیرین؛ طول درمان

با چه نوع دختری نباید ازدواج کرد؟

همان ایام بذر کینه در دلم کاشتی

تویی که میتونی راحت فراموش کنی!