آریا جوان

آخرين مطالب

ایران و تاجیکستان: دوستی از جنس تاریخ گردشگری

ایران و تاجیکستان: دوستی از جنس تاریخ
  بزرگنمايي:

آریا جوان - توریسم آنلاین : هلدینگ کادوس شعبه جدید خود را در شهر دوشنبه در تاجیکستان افتتاح می‌کند.
به گزارش توریسم آنلاین ، کشور تاجیکستان به سبب قرابت‌های فرهنگی و تاریخی و مهم‌تر از همه زبان مشترک با ایران ظرفیت‌های بالایی برای توسعه گردشگری را پیش رو گذاشته است. به همین دلیل هلدینگ بین‌المللی توسعه تمدن شهر کادوس به مدیریت اقای سعید مجردی شعبه تازه این هلدینگ را در کشور تاجیکستان به جهت ایجاد مراودات بیشتر و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها افتتاح می‌کند. آقای سعید مجردی مدیرعامل شرکت توسعه تمدن شهر کادوس در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این باره توضیح می‌دهد.

آریا جوان


آقای مجردی شرکت بین‌المللی توسعه تمدن شهر کادوس براساس چه ضرورت‌هایی تشکیل شده است؟
شرکت بین الملی توسعه گردشگری تمدن شهر کادوس هلدینگی است که خدمات مشاوره‌ای به لحاظ توسعه سرمایه‌گذاری در ابعاد مختلف صنعت گردشگری ارایه می‌دهد. مدیریت این شرکت با کادری حرفه‌ای، پنجره‌ای واحد برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در زمینه‌های گوناگون صنعت گردشگری است.
شعار ما این است که “تمامی فرآیندهای سرمایه‌گذاری را به ما بسپارید” در پس چنین شعاری فلسفه‌ای نهفته است که سرمایه‌گذاران با خیالی آسوده مشاوری معتمد را برای انجام طرح‌های توسعه‌ای خود انتخاب می‌کنند و ضمن آن تمام فرآیندهای سرمایه‌گذاری از جمله مطالعات توجیه‌پذیری بازگشت سرمایه از فاز صفر تا مطالعات فنی پروژه، استعلام از نهادهای مختلف را به کارشناسان مجرب شرکت توسعه گردشگری تمدن شهر کادوس می‌سپارند.
شرکت بین المللی توسعه گردشگری تمدن شهر کادوس، با افتخار مجری برگزاری دهها رویداد داخلی و بین‌المللی نیز بوده و با برگزاری دوره های گردشگری، کارگاه‌های آموزشی برای توانمندسازی جوامع بومی و تولید محتوای تخصصی در عرصه‌های گوناگون گردشگری ارزش‌آفرین بوده است.
به تازگی مطلع شدیم که قصد دارید شعبه جدید شرکت کادوس را در شهر دوشنبه در کشور تاجیکستان افتتاح نمایید لطفا در مورد این برنامه توضیحاتی ارایه بفرمایید؟
ابتدا لازم می‌دانم درباره اهمیت روابط تجاری و فرهنگی با کشور تاجیکستان صحبت کنم. تاجیکستان به لحاظ قرابت‌های فرهنگی و تاریخی با ایران به ویژه زبان مشترک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ایجاد روابط تاریخی دو کشور به حدود سال 1370 هجری خورشیدی، یعنی زمان فروپاشی جماهیر متحد شوروی برمی‌گردد.
با استقلال و تشکیل کشور تاجیکستان، مردمان ایران و تاجیکستان دوباره پیوند مشترک خود را برقرار کردند. گویی مثل دو رودی بودند که پس از برداشتن سد دوباره به هم پیوستند. تا حدود 300 سال پیش مناطق تاجیکستان و ایران به همراه سرزمین‌هایی دیگر کشور واحدی را تشکیل می‌دادند.
در 17 سپتامبر 2021 نیز با سفر آقای سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان برای شرکت در نشست سران پیمان شانگهای پس از استقبال رسمی رئیس‌جمهور تاجیکستان در حاشیه نشست هر دو به مناسبات فرهنگی اشاره کردند. برای دو کشور ایران و تاجیکستان حالا توسعه مراودات تجاری و گردشگری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مسیر برای مشارکت هرچه بیشتر فعالان بخش خصوصی در دو کشور بسیار هموار شده است.
به همین منظور شرکت بین‌المللی توسعه تمدن شهر کادوس که فعالیت‌های ارزشمندی را در کارنامه خود در صنعت گردشگری ایران دارد و رویدادهای فرهنگی و ورزشی متعددی را در شهرهای ایران به اجرا رسانده است، این بار در نظر دارد تا پیشگام توسعه فعالیت‌های گردشگری بین دو کشور ایران و تاجیکستان باشد.
لازم به توضیح است که شرکت کادوس در گردشگری رویدادمحور صاحب تجربیات ارزنده‌ای است. سال گذشته مجری جشن ملی تاجیکستان بودیم و کنسرت باشکوهی را در شهر دوشنبه برگزار کردیم که مورد تقدیر و ستایش مقامات فرهنگی کشور تاجیکستان قرار گرفت.

آریا جوان


چه توصیه‌ای برای تقویت روابط فرهنگی و تجاری بین ایران و تاجیکستان دارید؟
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان از اشتراکات فراوان تاریخی، دینی، تمدنی، فرهنگی و زبانی برخوردارند. تاجیکان ایران را برادر بزرگ خود می‌دانند. برخی از شعرا و عارفان تاجیک می گویند ایران برای آنها بوی مادر هم می دهد، مادری که در سال‌های سخت تاجیکستان فرزندش را تنها نگذاشت. حضور پررنگ ایران در بازسازی تاجیکستان از جمله در صحنه‌های اقتصادی این کشور هم بر روابط تنگاتنگ دو کشور افزوده است.
باید در نظر داشت که تاجیکستان تنها کشور کاملا فارسی زبان در کشورهای آسیای میانه است و اهمیت توسعه مروادات و سرمایه‌گذاری برای کاآفرینان ایرانی و تاجیکی از اهمیت راهبردی برخوردار است. ایران در مسیر ترانزیت کالا و اتصال شرق به غرب قرار گرفته است و در زمینه‌هایی چون حمل و نقل، لجستیک و تجارت بین‌الملل نیز می‌تواند شریک مطمئنی برای تاجیکستان باشد.
در زمینه گردشگری چه فرصت‌هایی را پیش بینی می‌کنید و شرکت کادوس چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟
شرکت توسعه تمدن شهر کادوس به سبب ارتباط فراگیر با ذینفعان صنعت گردشگری امکان ایجاد ارتباط و تسهیلات با همتایان خود در تاجیکستان را دارد. گردشگری فرهنگی یکی از حوزه‌های مشترکی است که هم در ایران و هم در شهرهای مختلف تاجیکستان آثار تاریخی به جای مانده فراوان وجود دارد. از سوی دیگر در مقوله گردشگری سلامت بسیاری از تاجیک‌ها به خاطر کیفیت و خدمات سطح بالای سلامت در ایران علاقه دارند به کشور ما بیایند.
حتی کشورهای عضو اکو (سازمان همکاری‌های اقتصادی) در تلاش است تا گردشگران منطقه ای بتوانند ارزان و حتی با اتوبوس و خودروی شخصی به کشورهای یکدیگر سفر کنند.به تازگی دکتر ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران تفاهم نامه‌ای را به منظور تسهیل در مروادت گردشگری با کشور تاجیکستان امضا نموده است.
لازم به توضیح است یکی از مزیت‌های مهم کشور تاجیکستان که می‌تواند برای سفر ایرانیان جذاب باشد علاوه بر جاذبه‌های فرهنگی آن کوهستانی بودن این کشور است که با حدود 143 هزار کیلومتر مربع مساحت، در دل خود صدها رودخانه و دریاچه را جای داده است که این منابع ارزشمند آبی به مثابه ‘طلای روان’ برای علاقه‌مندان به طبیعت و ماجراجویی جذابیت‌های فراوان دارد.
برای مثال بزرگترین دریاچه آب شیرین عمیق جهان موسوم به ‘آب بند سریز’ در تاجیکستان واقع شده که با 56 کیلومتر مربع مساحت و با ژرفای حدود 500 متر خود به تنهایی قادر به تامین آب شرب و انرژی برق آسیای میانه و خاورمیانه است.
بنابراین شرکت توسعه تمدن شهر کادوس در نظر دارد تا ضمن تاکید بر مشابهت‌های فرهنگی زمینه حضور شرکت‌های ایرانی در تاجیکستان و متقابلا شرکت‌های تاجیکی در ایران را به لحاظ توسعه سرمایه‌گذاری در زمینه‌هایی چون دهکده‌های سلامت، گردشگری و رویدادهای مشترک را تسهیل نماید.
چند نمونه از مشابهت‌های فرهنگی بین ایران و تاجیکستان را اشاره کنید؟
ایرانی‌ها و تاجیک‌ها هر دو به یک زبان مشترک یعنی فارسی سخن می‌گویند. به نظر من اصلی‌ترین پیوندی که بین ایران و تاجیکستان وجود دارد، همین آگاهی خوب تاجیک‌ها از شاعران و نویسندگان ایرانی است. تاجیک‌ها از زبان‌های شرقی ایران نظیر باختری، خوارزمی، سکایی سخن می‌گویند. این در حالی است که پس از ظهور اسلام در ایران ، زبان فارسی حدود سیصد سال به عنوان زبان رایج محسوب نمی‌شد.
در دوره سامانیان بود که زبان فارسی، دوباره به دوران رونق خود بازگشت. در دوران زندگی رودکی، پدر شعر فارسی، محیط ماوراء النهر دوباره تحول شگرفی به خود دید و در دوران سامانیان، دوباره زبان فارسی و فرهنگ ایرانی توسعه پیدا کرد.
موضوع بعدی موسیقی مشترک است. مردم تاجیکستان علاقه زیادی به موسیقی و ترانه‌های ایرانی نشان داده‌اند. آن‌ها همواره آثار استاد محمدرضا شجریان را ستوده‌اند.
در برخی از گوشه‌های موسیقی ایرانی نام‌هایی نظیر نی‌ریز، زابل، شوشتر، طوسی، آذربایجانی، بیات شیراز و خوارزمشاهی در دستگاه ماهور، ماوراءالنهر در دستگاه راست، پنجگاه، شاختایی در دستگاه سه گاه و به قولی در دستگاه نوا یا موالیان در دستگاه همایون دیده می‌شود که باید از خود بپرسید دلیل نام‌گذاری این اسم‌ها چیست؟ که وجه تسمیه این دستگاه‌های موسیقی به دلیل منطقه جغرافیایی آن نوا‌هاست که نشان دهنده احساسات لطیف نوازنده آن نواحی است.
جشن مشترک نیز از دیگر مشترکان ایران و تاجیکستان است. مردمان این دو سرزمین به سبب زبان و دین مشترک، اعیاد مشترکی نیز دارند که عید نوروز اصلی‌ترین آن‌هاست. مردمان در هر دو کشور همراه با شکوفه زدن درخت‌ها که فردوسی در شاهنامه، این جشن را به جمشید پادشاه پیشدادی نسبت می‌دهد، رخت شادی به تن می‌کنند و نوروز را جشن می‌گیرند.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/821020/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

با داداشت فیلم ببین: سفر جاده‌‌ای بامزه داداشی‌‌ها

صوت/ به زیارت من نیا

بازیگوشی بچه روباه های بامزه

گوناگون/ ملاقات خواهر و برادر جداشده با هم

پیکر هوشنگ ابتهاج (سایه) چهارشنبه 26 مرداد، به تهران می‌رسد

برنامه‌ای برای علاقه‌مندان به پرندگان

قیافه دختره رو میخوای چیکار؟!

آخرین فیلم های مشترک آنجلینا جولی و برد پیت در سینما

پارسا پیروزفر در پشت صحنه سریال یاغی

من نمی دانستم معنی هرگز را !

از اتفاق نادر برای پسر نادر سلیمانی تا بنایی کردن این بازیگر!

معرفی فیلم اکشن پرافت ‌و خیز «مرد خاکستری»

گل چهارم منچسترسیتی به بورنموث

موقعیت خطرناک ذوب‌آهن روی دروازه پرسپولیس

دیدار دوستانه/ نساجی پیروز شد

نفرین لیورپول یقه مهاجم فولام را گرفت؟

استارت پرسپولیس با توقف در اصفهان/ سرخ‌ها از پس ذوب‌آهن 10 نفره برنیامدند

دومین صفر - صفر تاریخ پرسپولیس

گل اول اودینزه به آث‌میلان

گل اول آث‌میلان به اودینزه

اشتباه وحشتناک دخیا؛ گل اول برنتفورد به منچستریونایتد

بازیکن جدید استقلال به تهران رسید

خلاصه‌بازی ذوب‌آهن 0 - پرسپولیس 0

واکنش محمد موسوی به انتقادات

اولین گل فصل گل‌گهر تماشایی بود

گل چهارم برنتفورد به منچستریونایتد

مهدوی‌کیا زودتر از تیم‌ملی به جام‌جهانی رسید

ضربه کاشته عجیب بازیکنان تراکتور

می‌توانستیم پرسپولیس را شکست دهیم

گل سوم آث‌میلان به اودینزه

پیروزی گل‌گهر مقابل تراکتور/ توقف فولاد در دربی خوزستان

رونمایی رسمی از غفوری و دژاگه

جدول رده‌بندی لیگ برتر در پایان هفته نخست

حرکت جنجالی سردار آزمون در بوندس‌لیگا

طرحی که بر طلاق گرفتن زنان تاثیر می گذارد

قتل دختر جوان جلوی چشمان پدرش!

برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین می‌شود؟

کیهان: عملکرد یک ساله دولت رئیسی در هشت سال دولت قبل آرزو بود

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای توافقات بین ایران و قطر

واکنش نبویان به بیانیه میرحسین موسوی

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دشمنان روی قدرت بازدارندگی ایران حساب باز کرده‌اند

آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی از زبان وکیلش

وال‌استریت ژورنال: آنچه آمریکا پس از شهادت سردار سلیمانی مخفی نگه داشت

دشت نخستین مدال برنز شنا ایران در ماده 4 در 100 متر تیمی

بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد

مهارت زندگی/ ویژگی آدم‌های عاقل

دیرین دیرین؛ طول درمان

با چه نوع دختری نباید ازدواج کرد؟

همان ایام بذر کینه در دلم کاشتی

تویی که میتونی راحت فراموش کنی!