آریا جوان

آخرين مطالب

مدیرعامل شرکت مهندسی تأسیسات دریایی مطرح کرد

سازندگان ایرانی توان ساخت سکوهای فشارافزا را دارند/ اغراق در افت فشار و ساخت سکوهای فشارافزای پارس جنوبی وزارت نفت

سازندگان ایرانی توان ساخت سکوهای فشارافزا را دارند/ اغراق در افت فشار و ساخت سکوهای فشارافزای پارس جنوبی
  بزرگنمايي:

آریا جوان - مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی با بیان اینکه توان ساخت سکوهای فشار افزا برای میدان پارس جنوبی در کشور وجود دارد، گفت: درباره ساخت این سکوها و مقدار افت فشار چاه‌ها در دوره پیشین بزرگ نمایی شده است.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدرضا زهیری صبح امروز (شنبه، 24 اردیبهشت‌ماه) در حاشیه دومین روز بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران درباره وضع توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: متأسفانه فرآیند افت فشار طی سال‌های آینده در همه فازهای پارس جنوبی به اندازه‌های مختلف وجود خواهد داشت، اما درباره مقدار این افت فشار در دوران مدیریت پیشین اغراق شد و موضوع ساخت سکوهای فشارافزا را بزرگ و پیچیده جلوه داده‌اند، افزون بر این به نظر می‌رسد بر خلاف خبرهای منفی که در گذشته درباره افت فشار در چاه‌های پارس جنوبی نقل می‌شد، خبرهای خوبی در این زمینه وجود داشته باشد.
وی ساخت سکوهای فشارافزا برای میدان گازی پارس جنوبی را با توجه به ظرفیت بالای سرمایه انسانی و تجهیزات موجود کاری دست‌یافتنی خواند و گفت: یکی از چالش‌های ساخت این سکوها طراحی دقیق پایه‌های آن با توجه به وزن بالای تأسیسات نصب شده روی سکو است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی تأکید کرد: هم‌اکنون طراحی و ساخت سکوهای فشارافزا با همکاری دانشگاه‌های کشور در شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی در حال انجام است و ما در زمینه طراحی ساخت، حمل و نصب این نوع سکوها هیچ مشکلی نداریم، اما تا زمان مشخص شدن وزن دقیق تجهیزات به‌کار رفته روی این سکوها طراحی دقیق برای ساخت جکت آن زمان می‌برد.
زهیری با بیان اینکه می‌توان بعضی از تجهیزات سکوهای فشارافزای پارس جنوبی را همچون تجهیزات تولید برق را در سکوهای جانبی تعبیه کرد، گفت: تلاش می‌کنیم با روش‌های طراحی نو، وزن این سکوها را کاهش دهیم. 
وی به تجربه افزایش هزار تنی وزن سکوهای میدان نفتی فروزان اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون متخصصان طراحی این شرکت در حال کار روی سکوهای فروزان هستند.
انتقال گاز طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی پیش از زمستان امسال به خشکی
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی درباره انتقال سکو فرآورشی از فاز 12 پارس جنوبی به فاز 11 گفت: احتمالاً از اوایل شهریورماه این سکو با استفاده از شناورهای شرکت تأسیسات دریایی منتقل خواهد شد و پیش از نصب بعضی از تجهیزات آن تعویض و روی جکت جدید خود نصب خواهد شد، بر اساس برنامه‌ریزی گاز طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی را پیش از زمستان امسال به خشکی برسانیم.
زهیری درباره تأمین مالی پروژه‌های مالی این شرکت یادآور شد: در بیشتر پروژه‌ها تأمین مالی از سوی کارفرمایان انجام می شود، از اواخر دهه 80 تا کنون 99 درصد فعالیت‌های مربوط به ساخت، طراحی، حمل، نصب تأسیسات دریایی صنعت نفت به‌دست متخصصان داخلی انجام می‌شود.
بهره‌برداری از خط لوله دریایی فاز 16 تا پایان زمستان امسال
وی در پاسخ به پرسشی درباره وضع کنونی خط لوله طرح توسعه فاز 16 میدان گازی پارس جنوبی اظهار کرد: خط لوله 110 کیلومتری جدید این فاز که موازی با خط لوله پیشین در دریا کشیده خواهد شد بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان زمستان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید؛ ضمن آنکه عملیات پوشش‌دهی لوله‌های مورد نیاز این طرح در حال اجرا بوده و لوله‌اندازی در دریا از اواخر خردادماه با کشتی لوله‌انداز «سی مستر» اجرا خواهد شد.
گاز کیش تا زمستان 1402 به عسلویه می رسد
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی در پاسخ به پرسشی درباره وضع خط لوله دریایی میدان گازی کیش تصریح کرد: این خط لوله 220 کیلومتری ابتدا از میدان کیش به سمت جزیره لاوان و از آن جا به سمت پالایشگاه فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی کشیده خواهد شد، هم‌اکنون عملیات طراحی این خط لوله 32 اینچ در حال انجام است و براساس برنامه‌ریزی تا زمستان 1402 روزانه 28 میلیون متر مکعب با این خط لوله انتقال خواهد داده شد.
تغییرات در قرارداد شرکت آوانگارد همسو با منافع ملی
زهیری درباره مذاکرات شرکت تأسیسات دریایی و شرکت خارجی آوانگارد برای ساخت یک فروند نفتکش برای استفاده در لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی توضیح داد: قرارداد ما با این شرکت به‌صورت آی‌پی‌سی و 25 ساله بوده و قرار است این نفتکش در طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی استفاده شود.
وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی قرار است تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی از 3 هزار بشکه کنونی به 13 هزار بشکه خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی با بیان اینکه انتخاب شرکت آوانگارد به‌عنوان شریک کاری در تأمین نفتکش در زمان مدیریت پیشین این شرکت انجام شده است، گفت: بنده در دوران مدیریت خود تنها همسو با منافع شرکت و کشور تغییرهایی را در قرارداد با این شرکت انجام داده‌ام.
بی‌تدبیری در توسعه میدان نفتی مشترک فروزان
زهیری درباره وضع توسعه میدان مشترک نفتی فروزان با عربستان نیز گفت: متأسفانه طی چند سال گذشته روند توسعه این میدان متوقف شده بود که خوشبختانه به‌تازگی با تغییراتی که در طراحی و مهندسی سکوهای منتقل شده از کره جنوبی داده شده در حال پیگیری توسعه هر چه سریع‌تر این میدان هستیم.
وی به افزایش وزن سکوهای تولید شده فروزان در کره‌جنوبی اشاره کرد و گفت: برای نصب سکوهای جدید میدان نفتی فروزان نمی‌توانیم از روش لیفت (بالا کشیدن) استفاده کنیم. 
مدیرعامل شرکت مهندسی تأسیسات دریایی با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان نمی توان عدم النفع تولید از میدان مشترک فروزان طی سال‌های اخیر را جبران کرد گفت: هم‌اکنون این شرکت برای جبران عقب ماندگی توسعه میدان فروزان با سرعت بالا انجام می‌دهد.
آغاز حفاری در میدان نفتی رسالت
زهیری درباره وضع توسعه میدان نفتی رسالت نیز گفت: به‌زودی دکل حفاری شرکت تأسیسات دریایی برای حفاری 6 حلقه چاه تعمیری و توسعه ای در این میدان مستقر می‌شود؛ ضمن آنکه عملیات مهندسی این طرح در حال تکمیل است.
فعالیت چراغ خاموش در پروژه های بین المللی
وی با بیان اینکه شرکت تأسیسات دریایی در حال انجام فعالیت در پروژه‌های بین‌المللی بوده اما به‌دلیل بعضی از محدودیت‌ها نمی‌توان از جزئیات آن اطلاع‌رسانی کرد گفت: به‌تازگی این شرکت در مناقصه پروژه‌های نفتی کشور هند شرکت کرده و مذاکراتی برای نصب جکت با یک شرکت روس داشته است.
فروش دکل های خشکی در دوران مدیریت پیشین
مدیرعامل شرکت مهندسی تأسیسات دریایی درباره تاخیر در توسعه میدان گچساران نیز تصریح کرد: شرکت تأسیسات دریایی در گذشته دارای دکل حفاری خشکی بوده، اما در دوران مدیریت پیشین این دکل‌ها بنا به دلایل نامعلومی فروخته و اکنون ما با توجه به اجاره بالای دکل‌های حفاری با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، از این رو مذاکراتی را با کارفرمایان خود در پروژه گچساران برای تحول در توسعه این میدان آغاز کرده‌ایم. 
زهیری افزود: توسعه میدان نفتی مارون 3 نیز با قدرت و سرعت در حال پیگیری بوده و به‌زودی دو دکل حفاری در موقعیت این میدان مستقر می‌شود.
نمایشگاه بین‌المللی نفت محلی برای تبادل اطلاعات و تأمین نیاز شرکت‌ها
در پایان علیرضا ضیغمی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت مهندسی و ساخت تأسسیات دریایی در این نشست با بیان اینکه نمایشگاه بین‌المللی نفت محلی برای تبادل اطلاعات و تأمین نیاز شرکت‌های داخلی به شمار می‌آید، گفت: در بازدیدهایی که از غرفه شرکت‌های فعال در بخش بالا دستی صنعت نفت داشتم شاهد توانمندی بالای شرکت¬های داخلی در این بخش بودم.
وی با تاکید بر آمادگی شرکت تأسیسات دریایی برای حضور در پروژه¬های نفتی و گازی کشورهای عراق، سوریه و یمن گفت: تلاش می شود ضمن ارائه خدمات به شرکت ملی نفت ایران در پروژه‌های بین المللی شرکت داشته باشیم.
ضیغمی با بیان اینکه کشورهای غربی طی چند دهه اخیر صنعت نفت را دچار تحریم‌های فلج‌کننده کرده‌اند، گفت: در اوایل دهه 80 ساخت تجهیزات های تک مانند رشته¬های تکمیلی درون چاهی برای شرکت‌های داخلی کاری غیر ممکن بود، اما هم اکنون ما شاهد هستیم ده‌ها شرکت در این زمینه در حال رقابت برای فروش محصولات خود به شرکت‌های زیر مجموعه شرکت ملی نفت هستیم.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/804538/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیام تسلیت دکتر عبدالملکی در پی درگذشت حجت الاسلام فاطمی نیا

گوناگون/ تو مغز کم حرف‌ها چی می‌گذره؟

حرکات دیوانه‌وار یک پژو 206 در اتوبان‌های تهران

ضرب المثل/ دود چراغ خورده

هتلی لاکچری برای برگزاری عروسی در زیر دریا

کتاب خاطرات پدر در سال 1378 به زودی منتشر می‌شود / برای بعضی از ممیزی‌ها دچار چالش شدیم اما حالا این مشکلات حل شده است

پژوهشی جدید: انجام بازی های ویدیویی کودکان را باهوش تر می‌کند

چگونه در زندگی مشترک از هم دیگر حمایت کنیم؟

خنده‌هایتان در مورد شخصیت و روانشناسی شما می‌گویند

Skullgirls؛ یکی از برترین عناوین مبارزه‌ای پلتفرم موبایل

همه باید به مجوز برگزاری کنسرت‌ها، احترام بگذارند

افراد ثروتمندی که درس نخواندند

زیرخاکی‌ترین قاب از آقای مجری و پسرخاله

روزگار سیاه محبوب‌ترین برنامه نمایش خانگی

اولین اکران «تصور» با بازی لیلا حاتمی در جشنواره کن خواهد بود

«ماه رخسار»؛ زندگی ناصرالدین شاه این‌بار به روایت مصطفی کیایی!

چهره ها/ شهاب حسینی: زمان پاسخگویی به صدای مردم نرسیده است؟

ویدئویی که نیوشا ضیغمی از خودش منتشر کرد

سازمان سینمایی با درخواست انحلال کدام سینماها موافقت می‌کند؟

چهره ها/ عکسِ یادگاری همایون شجریان با آوا مشکاتیان

لیگ بزرگ« قاتی بازی» در خندوانه برگزار می‌شود

چهره‌ها/ تبریک تولد سارا خوئینی ها به رفیق ناب خودش

من عزیزآغا نیستم زیر دستم هر کی هر غلطی دلش خواست بکنه

ماجراجویی عاشقانه در طبیعت زیبای هاوایی

سلیمی در تمرینات گروهی گل گهرسیرجان

3 میلیارد دیگر به بدهی‌های کارگزار استقلال اضافه شد

جوری که شروع شد و تا فینال رسید!

جلسه اسکوچیچ با استیلی و اعضای فدراسیون

واکنش باشگاه پرسپولیس به شایعات

مهار برتر هفته 34 لیگ پرتغال

کاردار: مجیدی به بلوغ رسید و استقلال را قهرمان کرد

شفر عامل دلخوری استقلالی‌ها از استراماچونی!

همه گزینه‌های احتمالی سوارز پس از جدایی از اتلتیکو

والیبال باشگاه‌های آسیا| پیروزی پیکان با بازیکنان ذخیره‌

سعید معروف: وادی می‌تواند به تیم ملی کمک کند

گادوین منشا به کوروش برمک و کریم انصاری‌فرد می‌رسد؟

فرزند مارادونا و تکرار ژست خاص پدر

اتفاق جنجالی در عراق؛ پای یک ایرانی در میان است

تارتار: پرسپولیس از این شرایط خارج می شود/ برخی اشتباهات داوری شک برانگیز است

تک فرزندی آسیب است یا مزیت؟

رونق فروش چند عضو بدن برای ازدواج!

رفتار با پدرشوهر بداخلاق

7 ماهواره ایرانی در مرحله تکمیل یا آماده پرتاب

ثبت بیش از 944 هزار درخواست مردم از دولت؛ 130 مدیر ناکارآمد برکنار شدند

رئیس جمهور به رئیس جدید دولت امارات پیام داد

هشدار قاضی‌القضات به افرادی که قصد برهم زدن آرامش روانی مردم و امنیت جامعه را دارند

ادعایی درباره تحرکات تازه‌ «الهام علی‌اف» علیه ایران

6 نفر از عناصر اصلی هسته‌های مرتبط با ضد انقلاب بازداشت شدند

مقام وزارت خارجه: در ازای صادرات نفت غلات مورد نیاز را از کوبا تامین می‌کنیم

رئیس دولت اصلاحات پیام داد