آریا جوان

آخرين مطالب

آیا نورالینک ایلان ماسک واقعاً می‌تواند وزوز گوش را درمان کند؟ فناوری

آیا نورالینک ایلان ماسک واقعاً می‌تواند وزوز گوش را درمان کند؟
  بزرگنمايي:

آریا جوان - ایلان ماسک در تازه‌ترین اظهارات خود ادعا کرده است که تراشه مغزی شرکت نورالینک او می‌تواند وزوز گوش را تا پنج سال آینده کاملاً درمان کند.

مغز انسان پیچیده‌ترین سازه زیست‌شناختی است که تا به امروز در طبیعت به وجود آمده است و درحالی‌که علم هنوز فهم کاملی از این سازه‌ی خارق‌العاده پیدا نکرده، اما محققان علوم اعصاب در این حوزه‌ی همواره در حال گسترش، پیشرفت‌های شگرفی داشته‌اند. به گزارش وب‌سایت کانورسیشن ، دانشمندان علوم اعصاب به‌تازگی توانسته‌اند در مسیر نقشه‌برداری از کارکردهای پیچیده‌ی بیش از 85 میلیارد نورون مغز و صد تریلیون ارتباط بین آن‌ها، گام‌های چشمگیری بردارند. برای درک بهتر این عدد نجومی، بهتر است بدانید شمار تمام ستارگان کهکشان ما، راه شیری به بیش از 400 میلیارد می‌رسد! اینجا است که شرکت نورالینک (Neuralink) وارد ماجرا می‌شود، این استارتاپ از درّه‌ سیلیکون کالیفرنیا، با حمایت‌های مالی ایلان ماسک ، غول دنیای کارآفرینی و تجارت و با هدف پیشرفت در دنیای علوم اعصاب به‌خصوص ساخت تراشه‌های عصبی برای ارتباط بین مغز و کامپیوتر پایه‌ریزی شده است. ماسک اخیراً در مصاحبه‌ای مدعی شد تراشه‌های این شرکت می‌توانند وزوز گوش را طی 5 سال آینده کاملاً درمان کنند؛ اما آیا این زمان‌بندی واقع‌بینانه است؟ نورالینک چیست؟
دستگاه نورالینک که به اندازه‌ یک سکه معمولی است، «لینک» نامیده می‌شود و به وسیله یک ربات جراح در جمجمه انسان کاشته خواهد شد. این ربات هزار رشته‌ بسیار ریز را از تراشه‌ به نورون‌های مخصوصی اتصال خواهد داد. قطر هر کدام از رشته‌ها یک‌چهارم تار موی انسان است. تراشه‌های نورالینک هم به وسیله‌ی بلوتوث به یک کامپیوتر متصل می‌شوند تا ارتباط همیشگی برقرار شود. گفته می‌شود، این تراشه‌ها در آینده می‌توانند در درمان انواع اختلال‌های عصبی که بر اثر قطع یا کارکرد ناقص بین مغز و اعصاب به وجود آمده‌اند به کار روند. این بیماری‌ها می‌توانند شامل برخی از عارضه‌های عصبی جدی از جمله پاراپلژی (نوعی فلج کامل ناشی از آسیب‌دیدگی طناب نخاعی)، کوادری‌پلژی یا فلج چهار اندام، بیماری پارکینسون و صرع باشند. شرکت نورالینک از زمان شروع به کار در سال 2016، دانشمندان ممتاز علوم اعصاب را از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف برای تحقیق و توسعه فناوری‌های خود به خدمت گرفته است. این شرکت در آوریل 2021 ویدئویی جالب از یکی از آزمون‌های خود منتشر کرد . در این ویدئو، یک میمون ماکاک 9 ساله به نام «پیجر» نشان داده می‌شد که مغز او به وسیله یکی از تراشه‌های نورالینک به یک کامپیوتر متصل شده بود. پیجر چنانچه در ویدئو اثبات مفهوم نورالینک نشان داده می‌شد، قادر به انجام بازی پونگ با ذهن خود بود. تراشه‌های نورالینک روی کاغذ قادر به درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عصبی و مغزی خواهند بود
به پیجر نحوه‌ی بازی پونگ به وسیله یک جوی‌استیک آموخته شده بود. با هر حرکت صحیح به پیجر ازطریق یک لوله‌ جرعه‌ای اسموتی موز خورانده می‌شد. در حین بازی هم تراشه‌ی نورالینک نوار مغزی او را ثبت و ضبط می‌کرد. محققان با این کار مشخص کردند، کدام‌ نورون‌ها کدام یک از حرکات را کنترل می‌کنند. وقتی هم که جوی‌استیک قطع شد، پیجر توانست با استفاده از ذهن خود بازی کند و برنده شود. انتظار می‌رود آزمایش‌های بالینی برای ساخت نمونه‌ی آزمایشی تراشه‌های نورالینک از اواخر سال جاری آغاز شود. بااین‌حال، شرکت نورالینک همچنان باید تأییدیه سازمان غذا و دارو ایالات‌متحده را به دست بیاورد. ایلان ماسک ادعا می‌کند، دستگاه نورالینک می‌تواند تا سال 2027 وزوز گوش را درمان کند. وزوز گوش که احتمالاً اغلب افراد تجربه‌ی آن را داشته‌اند، عارضه عصبی است که باعث به وجود آمدن صداهای آزاردهنده‌ای همچون سوت در یک یا هر دو گوش بدون هیچ منبع خارجی می‌شود. این عارضه زمانی به وجود می‌آید که عصب اتصال‌دهنده‌ی گوش داخلی به مغز که به عصب دهلیزی حلزونی هم شناخته می‌شود، به دلیل صدای بلندِ طولانی، آسیب‌ یا کمبود خون دچار آسیب‌دیدگی شود. همچنان درمان کاملاً قطعی برای وزوز گوش موجود نیست، اما در اکثر موارد پوشاندن صدا یا نادیده گرفتن آن را بهترین درمان می‌دانند. تراشه‌های نورالینک در حال حاضر به ناحیه‌ی قشری مغز، لایه‌ی سطحی مغز اتصال پیدا می‌کنند و می‌توانند آسیب‌دیدگی مغز در پردازش اطلاعات ورودی یا خروجی حسی-حرکتی را برطرف کنند. اما، آیا باید ادعاهای ایلان ماسک را جدی بگیریم؟
هر چقدر ادعاهای او ممکن است بزرگ به نظر برسند، اما حوزه‌ی تحقیقات شرکت او، نورالینک اصلا بحث‌برانگیز نبوده است. در واقع، تراشه‌های عصبی از اوایل سال‌های 1960، زمانی که اولین حلزون شنوایی با کاشت در گوش به شنوایی افراد کمک کرد، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. تردیدی هم نیست که در طی 6 دهه‌ی اخیر پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی در این حوزه‌ی تحقیقاتی به وجود آمده است. هم‌اکنون، محققان علوم اعصاب نسبت به پتانسیل‌های درمانی تراشه‌های عصبی کاملاً خوش‌بین هستند. این تراشه‌ها همچنین با تحریک‌ عمیق مغز قادر به درمان سایر اختلال‌های عصبی از جمله اختلال وسواس فکری-عملی، ترمیم آسیب‌دیدگی‌های مغزی و درمان عارضه‌هایی مانند اوتیسم یا بیماری‌های زوال عصبی خواهند بود.

آریا جوان

ابداع روشی عینی برای اندازه‌گیری وزوز گوش درمان التهاب مغز می‌تواند موجب توقف وزوز گوش شود در ابتدای امر، نورالینک باید اطلاعات جامع مربوط به کارآزمایی‌های بالینی آزمایش‌های شرکت روی نمونه‌های حیوانی (مانند پیجر) را دراختیار این سازمان قرار دهد. متأسفانه برخی از میمون‌ها در طی آزمایش‌های نورالینک جان خود را از دست داده‌اند ، به همین سبب اخیراً منتقدان نگرانی‌های خود از رفاه حیوانات را هم به گوش مسئولان رسانده‌اند. بااین‌حال، سازمان‌های نظارتی مانند سازمان غذا و دارو احتمالاً بیشتر به‌دنبال پیامدهای منفی و ناخواسته‌ی این فناوری روی انسان‌ها از جمله افسردگی خواهد بود. در همین حال، نورالینک باید اطلاعات دقیقی درباره‌ی نحوه‌ برداشتن یا تعمیر تراشه‌ها در صورت خرابی و همین‌طور نحوه‌ی کنترل آسیب‌های مغزی یا عفونت ارائه دهد. نورالینک پس از دریافت تأییدیه می‌تواند از داوطلبان دعوت به عمل آورد تا دور بعدی آزمایش‌های خود را شروع کند. اما اینکه چقدر طول می‌کشد تا نسخه‌های تجاری این تراشه‌ها وارد بازار شود و مهم‌تر، قیمت هر کدام از این دستگاه‌ها چقدر باشد، همچنان نامشخص است. ممکن است این تراشه‌ها مانند بسیاری از فناوری‌های دیگر، برای مدت‌های طولانی‌ای با قیمت‌های نجومی که تنها از عهده‌ی افراد ثروتمند برمی‌آید دردسترس قرار بگیرند. بنابراین، عاقلانه‌ این است که امیدواری‌ زیادی به این تراشه‌ نداشته باشیم.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/804458/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خواستگاری طاهر از ستایش

تقدیر از مونا فرجاد و افشین هاشمی در مراسم شب بازیگر

غیرتی شدن به خاطر پدر

با من غریبگی نکن

چهره‌ها/ خبرهای خوب نسیم ادبی برای هوادارانش

«علفزار» و «چند می‌گیری گریه کنی 2» روی پرده سینما می‌آیند

چهره ها/ نرگس آبیار: عارفی بزرگ از دنیا رفت

درخشش نمایندگان کشورمان در مسابقات جهانی کمپو

بازگشت اسطوره فوتبال ایران به فضای مجازی

چقدر مدال جام‌حذفی سنگین است

حریف چغر؛ سد راه قهرمانی آث‌میلان؟!

استقلالِ فرهاد مجیدی تمام رکورد‌ها را درو کرد!

یک استقلالی محروم از تقابل با آبی‌پوشان

جزییات جشن قهرمانی استقلال در آزادی

جدایی یک بازیکن ضربه بزرگی به پرسپولیس زد

یحیی گل‌محمدی شکایت می‌کند!

تعویض دراماتیک کاپیتان در دقیقه 17

آخرین بازی؛ خداحافظ کاپیتان!

سکوت یحیی گل‌محمدی شکست؛ از جدایی تا شکایت!

سنگ‌تمام ولاهوویچ برای دیبالا

صحبت‌های جنجالی رادوشویچ بعد از ناکامی پرسپولیس

ناکامی پرسپولیس 3 دلیل داشت

نساجی آبروی مازندران است

خلاصه‌بازی نیوکاسل 2 - آرسنال 0

حمله تند گزارشگر تلویزیون به معاون استقلال

واکنش معاون زنان وزیر ورزش به مهاجرت‌ ورزشکاران

ست دستبند مادر و دختری؛ ایده ای شیک و چشم نواز

اصول نگهداری و مراقبت از کاکتوس در تابستان

از فرهنگ پوشش دیروز تا سبک پوشش امروز

مسن ترین زن جهان مدعی است که شیر و اسفناج باعث شده 128 سال عمر کند

اوکراینی‌ها درباره ایران چطور فکر می‌کنند؟

برگزاری رزمایش‌های مشترک از سوی ایران و تاجیکستان

رایزنی‌ وزیر امور خارجه با رئیس جدید امارات

پولتیکو: آمریکا فقط پس از احیای برجام درباره حذف سپاه از لیست تروریسم مذاکره می‌کند

سامسونگ تولید انبوه اجزای اصلی گلکسی زد فولد 4 و زد فلیپ 4 را آغاز کرد

گزارش زومیت از غرفه اکسکوینو در نمایشگاه اینوتکس 2022

پیشنهاد دانشمندان: به‌جای معدن‌ها سراغ استخراج زباله‌های الکتریکی بروید

چرا اپل باید اپلیکیشن‌های قدیمی و پشتیبانی‌نشده را از اپ‌استور خود حذف کند؟

پتنت جدید گوگل نحوه تعامل با عینک واقعیت افزوده ازطریق لوازم جانبی را نشان می‌دهد

لپ تاپ آنر مجیک بوک 14 با سیستم‌عامل Magic OS و تراشه نسل‌دوازدهمی اینتل رونمایی شد

آپدیت iOS 15.5 در آستانه معرفی سیستم‌عامل iOS 16 منتشر شد

فراخوان جدید برای تزریق دز چهارم واکسن کرونا/ ویدئو

دکتر کلهر در حوزه فرهنگی زنده نگاه داشتن و احیا اخلاق و فتوت جوانمردی از وظایف اصلی ماست /در جام پرچم 360 هزار ورزشکار حضور خواهند داشت .

میرتاج الدینی: نشاط و سلامتی جامعه در گرو حمایت از ورزش است/ باید یک حرکت همه جانبه در حمایت از ورزش داشته باشیم

پیام تسلیت دکتر عبدالملکی در پی درگذشت حجت الاسلام فاطمی نیا

گوناگون/ تو مغز کم حرف‌ها چی می‌گذره؟

حرکات دیوانه‌وار یک پژو 206 در اتوبان‌های تهران

ضرب المثل/ دود چراغ خورده

هتلی لاکچری برای برگزاری عروسی در زیر دریا

کتاب خاطرات پدر در سال 1378 به زودی منتشر می‌شود / برای بعضی از ممیزی‌ها دچار چالش شدیم اما حالا این مشکلات حل شده است