آریا جوان

آخرين مطالب

گوناگون/ این نقاشی‌ها حالتان را خوب می‌کنند خواندنی

گوناگون/ این نقاشی‌ها حالتان را خوب می‌کنند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - ایسنا / یک روانپزشک ایرلندی معتقد است که طبیعت و مناظر طبیعی، نیرو بخش ترین تجربه بصری برای انسان هستند. او می‌گوید، وقتی انسان در برابر منظره‌های زیبای طبیعت قرار می‌گیرد، برخلاف وقتی که با سر و صدا و شلوغی شهرها احاطه شده، تمام حواسش را غرق در زیبایی طبیعت می‌کند.
البته او تنها روانپزشکی نیست که چنین نظری دارد. بسیاری از روانشناسان دنیا به تاثیر طبیعت در ایجاد آرامش و بهبود حالات روحی انسان اذعان کرده‌اند.
تاثیر مناظر زیبای طبیعی بر انسان، تنها محدود به مشاهده مستقیم نیست بلکه مشاهده عکس‌هایی از طبعیت و یا تابلوهای نقاشی با موضوع طبیعت نیز تاثیری مشابه خواهند گذاشت. بسیاری از تابلوهای نقاشی با موضوع طبیعت به سبب حس آرامش بخشی که منتقل می کنند شناخته شده اند. از این رو در شرایط کنونی که همه گیری بیماری کرونا سبب افزایش اضطراب و ناراحتی‌های روحی میان مردم جهان شده است، مراقبه هنری می‌تواند راه حلی برای بهبود اوضاع روحی مردم باشد.
برخی از نقاشان جهان به سبب اینکه با استفاده از نقاشی‌هایشان در انتقال حس آسودگی و آرامش به بیننده مهارت دارند، شناخته شده‌اند. مانند: کلود مونه ـ نقاش فرانسوی (1926-1840)، ایوان ایوازوفسکی ـ نقاش روسی (1900-1817)، جورج کول ـ نقاش انگلیسی (1883-1810) و فردریک ادوین چرچ ـ نقاش آمریکایی ـ (1900-1826).
در ادامه چند تابلو با موضوع طبیعت زیبا و آرامش بخش معرفی شده است:

آریا جوان

تابلو «باغی در سانت ـ آدرس» اثر کلود مونه در سال 1867 ترسیم شده است. این نقاشی به سه بخش آسمان، دریا و باغ تقسیم می‌شود و به سبب گل‌های رنگارنگش، حس فصل بهار را برای بیننده تداعی می‌کند.
***

آریا جوان


تابلو «دریای سیاه در شب» اثر ایوان ایوازوفسکی در سال 1879 ترسیم شده است. تضاد تاریکی شب و نور ماه در این نقاشی منظره زیبایی را خلق کرده است. یک کشتی نیز در اواسط تابلو به چشم می‌خورد. هر چند که نقاشی های ایوازوفسکی در نهایت واقع گرایانه هستند اما سحر و جادویی دارند که صحنه‌های واقعی را خیال انگیز می‌نمایانند.
***

آریا جوان


تابلو «آبشار نیاگارا» اثر فردریک ادوین چرچ، نمایی پانوراما از آبشار را نمایش می‌دهد و آنقدر دقیق ترسیم شده که گویی با تماشایش صدای آبشار به گوش می‌رسند.
***

آریا جوان


تابلو «استراحت پس از برداشت» اثر جورج کول در سال 1865 ترسیم شده است. این تابلو نیز از سه قسمت بالا آسمان آبی، وسط مزارع و در پایین محصول برداشت شده و سه کشاورز که مشغول استراحت هستند، تشکیل شده است.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/780069/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.