آریا جوان

آخرين مطالب

صنایع پایین‌دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی دارند وزارت نفت

صنایع پایین‌دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی دارند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: صنایع پایین‌دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده بالا، اشتغال‌زایی بیش‌تر و امکان دست‌یابی به تولید محصولات تکمیلی با ارزش افزوده بالاتر را دارند.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدحسین بهشتی، امروز (پنجشنبه، 23 دی‌ماه) در آیین دومین همایش دوسالانه بومی‌سازی کاتالیست در صنایع پتروشیمی و پالایش نفت که در جزیره کیش در حال برگزاری است، با اشاره به حمایت از تولید، تجاری‌سازی و صادرات حوزه‌های راهبردی و اولویت‌دار کشور، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دو سال گذشته به‌طور جدی و متمرکز، اولویت‌هایی را در قالب برنامه ارتقای تاب‌آوری فناورانه ملی در پیش گرفته است؛ در قالب این برنامه، خلأها و نیازهای حوزه‌هایی مانند امنیت غذایی، کشاورزی، سلامت و به‌طور ویژه صنایع راهبردی شناسایی شد. 
وی افزود: با هدف خودکفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی کاهش تاثیر تحریم‌ها و مشکلات این چنینی، تولید و خودکفایی در بخش های مختلف و اقتدار فناورانه، در دستور کار قرار گرفت.
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به جلوه این توانمندی در تجهیزات و اقلام پزشکی به‌ویژه در دوران کرونا، بیان کرد: به طور نمایان در حوزه‌ای مهم چون لوازم و تجهیزات پزشکی دستاوردهای این حوزه را مشاهده کردیم و خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند در اوج بحران کرونا این نیاز را تایمین کنند.
بهشتی تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت جدی را از شرکت‌های دانش‌بنیان در دو بخش سیاست عرضه و سیاست تقاضا انجام داد. در حوزه عرضه، تسهیل‌گری فعالیت این شرکت‌ها، حمایت از تولید محصول و در حوزه طرف تقاضا هم تامین مالی، حمایت از پژوهش و فناوری، تحریک تقاضاها و تسهیل تبادل عرضه، شفافیت اطلاعات و هوشمند سازی را صورت داده است.
نقش‌آفرینی 950 شرکت در حوزه نفت، گاز پتروشیمی و صنایع وابسته
وی با اشاره به نقش آفرینی 6 هزار 500 شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد کشور گفت: 950 شرکت آن در حوزه نفت، گاز پتروشیمی و صنایع وابسته فعالیت دارند که 13 درصد از سهم کل شرکت‌های این حوزه و 25 درصد از فروش شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده‌اند؛ موضوعی که نشان‌دهنده نقش فعال شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه است.
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی و دانش فنی بومی این حوزه ادامه داد: صنایع پایین‌دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده بالا، اشتغال‌زایی بیش‌تر و امکان دست‌یابی را به تولید محصولات تکمیلی با ارزش افزوده بالاتر دارند.
بهشتی به نقش‌آفرینی معاونت علمی و فناوری در رفع مشکلات و محدودیت‌های فراروی شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره و تأکید کرد: چالش‌هایی در این حوزه از جمله کاغذبازی پیچیده، پیچیدگی‌های فنی و بسیار و متنوع، صحه‌گذاری و استانداردها و انطباق‌ها، اعتماد صنعت به شرکت‌های دانش‌بنیان، همچنین نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار بالا و وجود نداشتن نظام استانداردسازی و صحه‌گذاری از مهمترین مشکلات این حوزه هستند.
وی با اشاره به تلاش برای کاهش هزینه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در صحه‌گذاری و استاندارد محصوولاتشان، اظهار کرد: پیچ‌وخم‌های جدی در حمایت از محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت وجود دارد که تلاش داریم این مشکلات را با همکاری دیگر سازمان‌ها و نهادها برطرف کنیم.
بهشتی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش کرده است تا بخشی از این مشکلات را با همکاری نهادها و سازمان‌های تصمیم‌گیر و سیاستگذار رفع کند و به طور خاص در تفاهم‌نامه با موسسه استاندارد، دریافت بعضی گواهینامه‌های انطباق برای شرکت‌ها تسهیل شده است. به‌طوری‌که 82 گواهینامه برای شرکت‌های تهران و 28 مورد 28 مورد مربوط به دیگر استان‌ها با همکاری سازمان استاندارد صادر شده است.
ارائه بیش از 9 هزار محصول ایران‌ساخت
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت اشاره کرد و افزود: امسال نهمین دوره این نمایشگاه برگزار شد و فروش محصولات به‌طور دائمی در طول سال فراهم است. این نمایشگاه، زمینه‌ای برای معرفی محصولات آزمایشگاهی دانش‌بنیان مورد نیاز مراکز پژوهشی فراهم کرده است و بیش از 400 شرکت دانش‌بنیان و فناور، بیش از 9 هزار محصول و 1500 لوازم جانبی را بر بستر این رویداد ارائه کرده‌اند.
وی با بیان این‌که محصولات بر اساس سطح‌بندی از حمایت‌های بلاعوض و تخفیف خرید بهره‌مند می‌شوند، ادامه داد: محصولات سطح یک نمایشگاه از 40 و 50 درصد تخفیف، محصولات سطح دو 25 درصد و محصولات سطح سه 10 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.
بهشتی همچین با اشاره به ارائه پیشرفته‌ترین محصولات روزآمد در این نمایشگاه گفت: برای نمونه در این نمایشگاه محصولاتی مانند میز 3 درجه آزادی و ربات جراحی از راه دور عرضه شد که محصولاتی دانش‌بنیان با فناوری بالا هستند و صادارت داشته اند عرضه شد. ربات جراحی در رقابت با نمونه آمریکایی، به قیمت یک میلیون و 300 هزار دلار توانست به بازار اندونزی راه یابد و صادر شود.
وی با بیان این‌که حمایت‌های یادشده با هدف حمایت از بازارسازی محصولات دانش بنیان ایران‌ساخت است، تصریح کرد: تلاش می‌شود فرهنگ خرید محصول ایرانی ترویج شود. برای حمایت از بخش خصوصی نیز تسهیلات 8 تا 10 درصدی لیزینگ با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی حمایتی برای بخش خصوصی است.
فروش 1100 میلیارد تومانی
بهشتی بیان اینکه شرکت‌ها تا کنون در 9 دوره نمایشگاه، بیش از 11هزار میلیارد ریالی فروش داشته‌اند،بیان کرد: معاونت علمی و فناوری با حمایت اهرمی خود، 36 درصد یعنی حدود 400 میلیارد تومان را پرداخت کرده است. این معاونت تلاش می‌کند همه این فرآیندها از ارزیابی، معرفی محصولات، برگزاری نمایشگاه، توسط بخش خصوصی برگزار شود و معاونت علمی و فناوری نقش نظارتی و راهبری را ایفا کند.
حمایت از صادرات و ورود به بازارهای بین‌المللی
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، با اشاره به حمایت از صادرات محصولات دانش‌بنیان گفت: یکی از مسائل اساسی که معاونت علمی و فناوری روی آن کار می کند و از دو سال پیش روند پرشتاب و جدی‌تری گرفته، صادرات محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت است. با توجه به این که بازار داخلی محدود است وورود به بازارهای صادراتی می‌تواند زمینه را برای فروش و خلق افزوده بالا سوق دهد، از حضور محصولات و شرکت‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی حمایت می‌کنیم.
وی افزود: 95 شرکت دانش‌بنیان در حوزه صادارتی موفق شده‌اند 1657 محصول ایران ساخت را عرضه کنند که 150 شرکت از آن ها پیشینه صادراتی داشته اند. صنایع پتروشیمی و نفت و صنایع تکمیلی، دارای ظرفیتی بسیار خوب برای صادرات دارد و پیش بینی می شود صادرات محصولات دانش‌بنیان در سال 1400 به 715 میلیون دلار برسد.
بهشتی تاکید کرد: در این مسیر صادراتی، مواد یشرفته و مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی 1554 میلیون دلار به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار صادرکننده محصولات ایران اخت است و البته حوزه فناوری اطلاعات و نرم افزارهای رایانه ای هم جزو صادرات بزرگ است اما در محاسبات لحاظ نمی شود که در صورت محاسبه آنها، حجم صادرات این محصولات بیش از این خواهد بود.
خانه‌هایی برای صادرات نوآوری
بهشتی با بیان این‌که راه‌اندازی خانه‌های صادرات نوآوری و فناوری ایران‌ساخت در دیگر کشورها با عنوان آی‌هیت به بازارسازی این محصولات کمک می‌کند، گفت: این خانه‌ها تاکنون در کشورهایی مانند کنیا، روسیه، چین، سوریه راه‌اندازی شده است. اماکنی که بیشتر کارآیی نداشتند با حمایت زیرساختی معاونت علمی تغییر کاربری و تجهیز شدند و در اختیار بخش خصوصی قرار داده شد تا در مسیر توسعه صادرات محصولات ایران‌ساخت گام بردارند. کریدور توسعه صادرات در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مسیر دیگری برای ورود این محصولات به بازار جهانی گشوده است. 
وی ادامه داد: در ادامه، خانه‌های نوآوری و فناوری در ایروان، استانبول، بغداد، نجف و دوحه راه‌اندازی خواهد شد تا زمینه برای توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت بیش از پیش فراهم شود.
شایان یادآوری است که در این همایش که با حضور جمعی از مدیران و فعالان فناور صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در حال برگزاری است از سه کاتالیست مهم در صنعت پتروشیمی تولید شده در شرکت نفت و گاز سرو رونمایی شد.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/777765/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دوربین مخفی که اشک شما را در می آورد؛ غافلگیری سربازها با دیدن مادر در پادگان!

نجات معجزه‌آسای سرنشینان خودرو در تصادف وحشتناک!

لحظه جدال بوفالو با ببر

تعویق یک روزه بازگشت کپسول "اسپیس‌ایکس" به زمین

نجات دنیا باز هم به تعویق افتاد!

کلاهبردار از لو رفتن حقیقت میترسه!

واکنش محمد مسلمی به اظهارات اخیر «مجید قناد» درباره اختلافاتشان

قسمت دوم فیلم پرفروش «خروس جنگی» ساخته می شود

زن بودن معجزه است؛ سکانس هایی زیبا از زنان سینمای ایران

رفیق واقعی زندگی «حمید گودرزی» کیست؟

بازی رضا رویگری در قسمت پایانی سریال «جزیره»

بین این همه مصیبت، یک تلفات آمار خوبیه!

چهره ها/ تبریک احساسی «احسان علیخانی» برای روز مادر

کرونا جدال تیم‌های هم‌گروه ایران را لغو کرد

ناپولی با بردی قاطع به رده دوم رسید

سردار به دنبال شکستن رکورد علی دایی

لیگ برتر/ شیمیدر بر نیروی‌زمینی غلبه کرد

عادت جدید پرسپولیس

خلاصه‌بازی کریستال‌پالاس 1 - لیورپول 3

لیست تیم ملی برای بازی با عراق و امارات اعلام شد

پایان خوش برای علی منصور

خلاصه‌بازی رئال‌مادرید 2 - الچه 2

سال‌هاست به حسین حسینی بی‌مهری می‌شود!

گل سوم بایرن‌مونیخ به هرتابرلین

لوشامپیونه/ سبقت مون‌پولیه از موناکو

چلسی فاتح دربی لندن/ شاگردان کونته در استمفوردبریج زمین‌گیر شدند

قطعی؛ اریکسن همبازی ستاره ایرانی می‌شود

اولین گمانه‌زنی درباره مصدومیت کریم بنزما

آینده درخشانی در انتظار تیم ماست

طالب ریکانی: خودتان را در برد سهیم نکنید!

واکنش آنچلوتی به توقف رئال‌مادرید

تکلیف حضور تماشاگران در بازی ایران و عراق روشن شد

دیزاین ساده و زیبا برای جشن روز مادر

اولین و آخرین هدیه روز زن که شهید هسته‌ای به همسرش داد

ایده جذاب درست کردن ریسه و دستبند گل

بیگدلی: راهی غیر از توافق موقت نیست

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بازداشت شد

روزهای پر تردد مقام‌های ایران و جمهوری‌ آذربایجان

نقویان: فقر، تبعیض و اختلاس شایسته این ملت نیست

تفاوت جمیله علم‌الهدی و میشل اوباما در الگوشدن برای دختران

اولیانوف: در تلاش هستیم تا آینده اجرای برجام را تضمین کنیم

آخرین تحولات مذاکرات وین؛ دیدار اولیانوف با باقری

ماجرای 4 تضمین سیاسی، حقوقی، تجاری و اتمی درخواستی ایران در مذاکرات احیای برجام

چرا نقشه‌ جهانی که می‌شناسیم، اشتباه است؟

راهنمای رصد آسمان شب، بهمن 1400

برخی از مشخصات گوشی‌های بعدی شیائومی برای سال 2022 فاش شد

تلاش جنرال موتورز برای ساخت ژنراتورهای پیل سوختی هیدروژنی

ادغام فناوری لایدار شرکت لومینار با خودروهای آینده مرسدس

نسخه ویژه Moto Edge X30 از دوربین زیرنمایشگر استفاده می‌کند

پژوهشگران سن قدیمی‌ترین جمجمه انسان را 233 هزار سال تعیین کردند