آریا جوان

آخرين مطالب

نماینده پیشین مجلس: نمایندگان با شکایت از دولت قبل به دنبال کارنامه هستند گفتگو

نماینده پیشین مجلس: نمایندگان با شکایت از دولت قبل به دنبال کارنامه هستند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - ایلنا / یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس یازدهم به دلیل این‌که در این یکسال و نیم که از روی کار آمدن‌شان می‎‌گذرد عملکرد قابل قبولی نداشتند، به دنبال این هستند که شکایات خودشان را از دولت سابق در ارتباط با مسائل مختلف به قوه قضائیه ارجاع دهند و هزینه‌ای هم برای این قوه درست و به این واسطه کارنامه‌ای در افکار عمومی برای خودشان بسازند.
جلال میرزایی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره شکایت تازه کمیسیون اصل 90 مجلس یازدهم از حسن روحانی برای اخلال در بازار بورس و ارز 4 هزار و 200 تومانی و اینکه چرا مجلس یازدهم به جای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی در یک تسویه حساب سیاسی با رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم افتاده است، گفت: نمایندگان مجلس یازدهم به دلیل این‌که در این یکسال و نیم که از روی کار آمدن‌شان می‎‌گذرد عملکرد قابل قبولی نداشتند، به دنبال این هستند که شکایات خودشان را از دولت سابق در ارتباط با مسائل مختلف به قوه قضائیه ارجاع دهند و هزینه‌ای هم برای این قوه درست و به این واسطه کارنامه‌ای در افکار عمومی برای خودشان بسازند.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نمایندگان مجلس یازدهم در سال 98 اعلام کردند دولت می‌خواهد کسری بودجه خودش را از طریق بورس جبران کند و دقیقا این مطلب را زمانی اعلام کردند که بورس در حال ریزش بود، آنان گفتند که دولت دست به این کار زده است و اگر ما بر سر کار بیاییم و مجلس را در دست بگیریم، مشکلات بورسی را حل می‌کنیم؛ مشاهده کردیم این مجلس خرداد 99 کارش را شروع کرد اما از همان ابتدا تقابل با دولتی را آغاز کردند که یکسال و 3 ماه بیشتر از پایانش باقی نمانده بودند.
وی ادامه داد: نمایندگان این‌طور القا می‌کردند دولت با آن‌ها همراه و همکار نیست و کارشکنی می‌کند و کار را به اینجا رساندند که اگر دولت انقلابی روی کار بیاید مسائل حل می‌شود. امروز هم 3 ماه است که دولت آقای رئیسی روی کار آمده اما مشاهده می‌کنیم اتفاقی در بورس نیفتاده است! 
میرزایی خاطرنشان کرد: امروز مردم از نمایندگان می‌پرسند مگر شما نمی‌گفتید برای بورس و حقوق سهام‌داران برنامه دارید، برای آنان چه کردید؟ اصلا به فرض دولت آقای روحانی مقصر است و کوتاهی کرده است، نمایندگان مجلس یازدهم برای جبران این اشتباهات غیر از این‌که شکایاتی را به قوه قضائیه ببرند، چه کاری انجام داده‌اند؟ مگر شما نگفتید برای بورس و سایر مشکلات برنامه دارید، آن برنامه‌ها کجاست؟ چرا نتوانستید مسئله بورس را حل کنید؟
این فعال سیاسی با اشاره به شکایت کمیسیون اصل 90 از روحانی برای ارز 4 هزار و 200 تومانی گفت: موضوع ارز 4 هزار و 200تومانی ارتباطی با امروز ندارد. توجه داشته باشید بودجه سال 1400 سال 99 به مجلس داده شده است؛ نمایندگان هم طبق قانون می‌توانند در بودجه دخل و تصرف داشته باشند و این از اختیارات مجلس است و 3ماه فرصت دارند بودجه را اصلاح کنند، اگر از نظر آقایان ارز 4 هزار و 200 تومانی مشکل داشت، چرا برای سال 1400 اصلاحش نکردند؟ چرا امروز که آقای رئیسی حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی را به صورت لایحه به مجلس ارائه داد نمایندگان با یک فوریتش موافقت نکردند؟ 
وی ادامه داد: نمایندگان نتوانسته‌اند در یکسال و نیمی که در مجلس بودند، کاری در قضیه بورس انجام دهند و گام مثبتی بردارند.
میرزایی تاکید کرد: اگر مجلسی‌ها امروز گام‌های مثبتی برداشته بودند، می‌توانستند پرونده رئیس دولت سابق و مسئولان را به قوه قضائیه ارجاع دهند و خواهان رسیدگی شوند و بگویند ما طی این مدت که مجلس روی کار آمده است توانسته‌ایم برای حفظ منافع ملی و بیت‌المال اقداماتی انجام دهیم که دولت سابق نتوانسته است در زمانی که اختیاراتی داشت انجام دهد و خساراتی هم به بیت‌المال زده است بنابراین باید نسبت به این خسارت‌ها پاسخگو باشد. 
وی افزود: هنگامی که خود نمایندگان هم اقدام قابل قبولی در این مدت انجام نداده‌اند برای چه پرونده‌های سیاسی را در خصوص عملکرد دولت به قوه قضائیه ارجاع می‌دهند؟ غیر از این است که این‌گونه می‌خواهند خودشان را از پاسخگویی به مردم مبرا کنند و توپ را به زمین قوه قضائیه بیندازد و آن را درگیر مسائل سیاسی کنند؟
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطرح شدن دوباره پرونده کرسنت گفت: در ارتباط با پرونده کرسنت معمولا سوالاتی که این روزها مطرح می‌شود این است که قیمت گازی که در قرارداد با شرکت کرسنت منعقد کرده بودیم پایین بوده و منافع کشور را تامین نمی‌کرده است. یا اینکه چه کسی کوتاهی کرده است و خساراتی به کشور وارد و میزان این خسارت‌ها چقدر بوده است، در حالی این سوالات هیچ کمکی به تامین منافع ایران در این پرونده‌ای که در حال رسیدگی است، نمی‌کند. 
وی افزود: راه حل اساسی‌این است که به راه اشتباهی که تاکنون در این پرونده رفته‌ایم، خاتمه دهیم. 
میرزایی خاطرنشان کرد: جریانی در داخل کشور برخلاف تعابیری که در خصوص این پرونده سر می‌دهد دغدغه‌ اصلی‌اش بهره‌برداری سیاسی از این قرارداد برای تسویه حساب داخلی است.
وی ادامه داد: چرا این قرارداد اجرایی نشده است؟ شرکت اماراتی یک مسئله حقوقی را مطرح کرد و با استفاده از متن قرارداد شکایت کردند و ایران هم طبق آن به پرداخت غرامت محکوم شد و اماراتی‌ها ضرر و زیان گرفتند.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: ما هم به جای اینکه از این نقطه شروع کنیم به سمت سیاسی کردن پرونده حرکت کردیم که با این کار نه تنها مشکلات حل نشد بلکه اماراتی از این اختلافات داخلی بهره‌برداری کردند و اصلاً توجه نداشتیم این کاری که ما انجام می‌دهیم، زیان بیشتری به این مسئله وارد می‌کند.
وی تاکید کرد: واقعیت این است که تحریم‌های آمریکا یکی از موانع اصلی اجرایی نشدن این قرارداد بود که باعث شد ایران نتواند به تعهدات خود عمل کند، متاسفانه جریانی هم در داخل کشور چنان عمل کردند که عدم این اجرای قرارداد به گردن کشور ما انداخته شود در حالی که ایران درگیر مسئله تحریم بود و نمی‌توانست به کارهایش برسد.
این فعال سیاسی ادامه داد: به واسطه تحریم‌های آمریکا ایران نتوانست از میادین گازی بهره‌برداری کند؛ اماراتی هم به تعهدات خود عمل نکردند؛ آمریکا باعث شد این میادین گازی توسعه پیدا نکند.
وی افزود: شرکت اماراتی بر خلاف تعهدات، اقدامات لازم را صورت ندادند و با بهره‌برداری از اختلافات داخلی، با استفاده از برخی اظهارنظرهای سیاسی مرتبط با این قرارداد در داخل ایران و با دستاویز قرار دادن برخی از اظهارنظرهای سیاسیون درباره ضرر و زیانی که باید پرداخت کنیم، آن‌ها را علیه خودمان در دادگاه به کار بردند. امروز هم این جریان دست‌بردار نیست بدون اینکه به بازخوردها که نه در داخل دستاورد داشته و نه در دادگاه توجه و دقت کند، هنوز هم به کار خود ادامه می‌دهد.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/760889/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

طرز تهیه چیکن یاکیتوری

طرز تهیه کراکت پنیری

طرز تهیه قیمالی پیده

طرز تهیه تارت پاناکوتای رز و پسته

قوانین اصلی آرایش صورت – نکاتی مهم برای داشتن چهره زیبا و جذاب

طبع خاکشیر، مصلحات و خواص آن از نظر طب سنتی

طرز تهیه ترشی انگور سفید خوشمزه ساده و با دوشاب

بهترین پوزیشن برای اولین دخول؛ در این رابطه چه می‌دانید؟

11 راهکار کلیدی برای بهترین بودن

آموزش نصب ویندوز 7 از روی فلش و سی دی (DVD)

آخرین شرایط گرفتن دسته چک طبق ضوابط بانک مرکزی کشور

علت و علائم وابستگی به آمفتامین چیست و چگونه درمان می‌شود؟

کمیته ویژه اشتغال معلولان تشکیل می‌شود

عملکرد سه ماهه معاونت امور اقتصادی: تعیین سهم بنگاه‌های اقتصادی وابسته به صندوق‌های بازنشستگی در هر استان / رتبه‌بندی بنگاه های اقتصادی تابعه/ تغییر ساختار هیأت امنای تأمین اجتماعی به منظور سرمایه‌گذاری در صنایع پربازده

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی: حقوق افراد دارای معلولیت به طور ویژه در بودجه سال 1401 دیده می شود

یه جوری به مسیرش ادامه داد انگار روزی 100 بار اینجور میشه!

از لحاظ سرعت العمل

ماشینی جالب برای انتقال و کاشت درختان

دمبل‌های جدید با قابلیت کم و زیاد کردن وزن

لحظه هولناک لیز خوردن دو کارگر هنگام برف روبی پشت بام

شناگرهای ماهر دریا را بشناسید

محاصره کفتار توسط سگ‌های وحشی

خودشم داشت بسته بندی میشد

گشتی در بزرگترین شهر مینیاتوری جهان

فیلمی از سر خوردن کامیون در خیابان برفی

گوناگون/ متولدین کدام ماه خجالتی ترن؟

ساخت درخت کریسمس با زباله!

صحنه هایی از شکست خوردن سلطان جنگل در شکار

مهارت فوق‌العاده یک هاکی باز در کار با توپ

وقوع طوفان نمک در جاده ارومیه به تبریز!

وقتی قرار نیست بمیری!!

دفاع جانانه یک مرد در برابر سگ ولگرد

عکس العمل به موقع راننده کامیون پیش از وقوع حادثه

حمله ناگهانی گوزن شاخدار به کودک خردسال

10 حقیقت جالبی که باید درباره سال نو چینی بدانید

حکمت/ پیامدهای دنیوی و اخروی رواج یک گناه در جامعه

داستانک/ افکار از جنس انرژی اند!

طنز/ نقیضه جات حقوق های نجومی برخی مدیران

اوریگامی پیچیده و خارق العاده

جابجایی برف سنگین با قطار!

پلی عجیب در هلند

غرق شدن خودروها در سیل اسپانیا

داستانک/ صبر و رزق حلال

برگزاری مراسم عروسی در طویله!

پیتزا با طعم ماری‌جوانا!

Dumb Ways To Draw؛ زنده ماندن به شرط کارهای کرده و نکرده

Uncharted Wars؛ اکتشافات هیجان‌انگیز در اقیانوس

حیوانات را به گوشی خود مهمان کنید

فیلم و سریال های تاثیرگذار در کودکی بازیگر زن کمدی

احتمال تغییر زمان برگزاری جشنواره برلین