آریا جوان

آخرين مطالب

مصائب یافتن مدرسه برای فرزندان! دختران

مصائب یافتن مدرسه برای فرزندان!
  بزرگنمايي:

آریا جوان - ایرنا / چند روزی است پرونده بچه ها دستم مانده و از این مدرسه به آن مدرسه میروم. آنقدر مستاصلم که دست به دامن استخاره و قرآن شده ام. حتی نمیدانم چه نیتی برای استخاره‌ام بکنم؟ مدرسه دولتی؟غیر انتفاعی؟ هیات امنایی؟ یا شاهد؟ برای ثبت نام در هر کدام از مدارس با مشکلی مواجهم. این روایت، مشغله ذهنی بسیاری از خانواده در این روزها است.
خانواده‌هایی که فرزند مدرسه‌ای دارند این روزها هرکدام به نحوی درگیر مشکلاتی هستند. با یک نگاه گذرا در کوچه و خیابان‌های اطراف و هم‌صحبت شدن با این والدین متوجه بسیاری از مشکلات و دل نگرانی‌های آن‌ها می‌شویم.
مشکلات ثبت نام در مدارس دولتی
با توجه به کم بودن تعداد مدارس دولتی نسبت به جمعیت در مناطق مختلف بسیاری از والدین حتی برای ثبت نام در مدارس دولتی که در محدوده زندگی آن‌ها است به مشکل پر بودن ظرفیت بر می‌خورند. هنگامی‌که به مدارس خارج از محدوده که ظرفیت دارند مراجعه می‌کنند، با توجه به خارج از محدوده بودن از ثبت نام فرزند آن‌ها امتناع می‌شود.
سفارشی شدن ثبت نام در مدارس دولتی از دیگر مشکلاتی است که سیستم مدارس با آن مواجهند، به صورتی که افراد از جاهای مختلف از فروردین ماه از ستاد آموزش و پرورش تا سایر سازمان‌ها معرفی نامه می‌آورند و بدون در نظر گرفتن ملاحظه محدوده‌بندی ثبت نام می‌کنند و موجب تکمیل ظرفیت مدارس دولتی خوب شده و حق بسیاری از خانواده هایی که داخل محدوده می باشند را ضایع می‌کنند.

بسیاری از والدین که به هر مشقتی موفق می‌شوند در مدارس دولتی ثبت نام کنند از گرفتن وجوهی با عنوان کمک به مدرسه و یا وجوه دیگری به هر بهانه‌ای، شکایت دارند. برخی از اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌هایی که هر روز در برنامه شاد قرار می‌گیرد گله دارند. نگرانی از شلوغی کلاسها، فرسوده بودن ساختمان بیشتر مدارس دولتی، هم‌شاگردی بودن دانش آموزان ایرانی با دانش آموزان اتباع در برخی مناطق از جمله دل‌نگرانی‌ها و درماندگی های والدینی است که در مدارس دولتی ثبت نام می‌کنند.
مشکلات ثبت نام در مدارس هیات امنایی
مدارس هیئت امنایی، جزو مدارسی هستند که با هدف ارتقای کیفیت برنامه ‌های آموزشی ایجاد شده اند و اقدام به پذیرش دانش آموزان در مقاطع تحصیلی ابتدایی، اول و دوم متوسطه می‌کنند. با وجود اینکه مدارس هیات امنایی به صورت غیر دولتی اداره می‌شوند، اما دارای شهریه بالایی نیستند و تنها تفاوت آن ها با مدارس دولتی شیوه مدیریتی حاکم بر مدرسه است. متاسفانه تعداد این مدارس در سطح شهر بسیار کم است و برای ثبت نام در این مدارس نیز مشکل محدوده سکونت همانند مدارس دولتی و ظرفیت پایین ثبت نام در آن به حدی محدود است که تقریبا جزء محالات به نظر می‌رسد و ثبت نام در آن همانند پیدا کردن ققنوس است.
مشکل ثبت نام در مدارس شاهد
ثبت نام در مدارس شاهد به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و در سایت گزینه‌هایی که جزو سهمیه‌های ثبت نام تلاقی می‌شود، قید شده است. سهمیه های ثبت نام مواردی از جمله خانواده شهید( فامیل درجه یک مانند پدر، مادر، دایی، عمو، پدر بزرگ و..)، سهمیه ایثارگران، جانبازان، خانواده های فرهنگی، خانواده های چهار فرزندی و... است و آنقدر این سهمیه ها گسترده است و یار غار در این سهمیه بندی‌ها زیاد است که دیگر جایی برای خانواده های عادی و آزاد باقی نمی‌ماند و عملا باید گفت امیدی برای ثبت نام در آن ها نیست.
مشکل ثبت نام در مدارس غیر دولتی
ثبت نام در مدارس غیر دولتی در درجه اول یعنی رد شدن از هزار فیلترینگ. اول آزمون درسی از دانش آموز و بعد از آن با توجه به معیارهای مدرسه مصاحبه و گزینش از دانش آموز و پدر و مادر. پس از این تازه می‌رسید به خوان هفتم که امور مالی است که هر یک از این مدارس برای خود یک ساز می‌زنند. فقط کافی است مدرسه کمی اسم و رسم داشته باشد و نام مدرسه خود را به عنوان یکی از مدارس برتر بدانند تا شهریه آن سر به فلک بکشد.
همانند بسیاری از مدارس اسلامی، منطقه دوازده و خیابان ایران که مدارس خود را برتر می دانند و شهریه ای بیشتر از شهریه مصوب می‌گیرند یا مدارس مجتمعی که مدعی هستند پس از ورود به مدرسه ما و همراهی با ما تا انتهای سال دوزادهم، نه تنها قبولی دانشگاه بلکه شغل آینده شما را هم تضمین می‌کنیم.
نکته اینجاست که خانواده‌های مرفه که بحثمالی برایشان مسئله ساز نیست در صورت گذر از باقی فیلتر ها، خوان هفتم را هم رد می کنند و بدون مشکل ثبت نام می‌کنند، اما این قشر متوسط هستند که باید از بسیاری از خرج و مخارج سالانه خود ‌بزنند تا فرزندانشان بتوانند در یکی از این مدارس تحصیل کنند. نمیدانند که پس از ثبت نام تازه مشکلات عدیده آن‌ها شروع می‌شود. مشکلاتی مانند هزینه‌های کلاسهای متفرقه که اغلب هم الزامی است و جدا از هزینه ثبت نام گرفته می‌شود. هزینه اردوها و... البته در اصل هزینه فاصله اقتصادی و یا فرهنگی فرزند آنها با فرزندان قشر مرفه که توقعاتشان را هم بالا می برد. توقعاتی مانند؛ لباس، کیف، کفش و لوازم و التحریر با نشان های گران که باید همانند دیگر همکلاسیهایشان باشد. هماهنگ ساختن سفرهای خارجی، خانه و ماشین‌های آنچنانی سایر دانش‌آموزان مدرسه که در توان این خانواده نباشد از دیگر معضلات این خانواده هاست و صد البته هزاران توقع دیگر که در ذهن فرزندان قشر متوسط به عنوان وظیفه والدین شکل می‌گیرد.
اجرای اصل 30 قانون اساسی
استیصال والدین در ثبت نام فرزندانشان موضوعی است که بسیار از خانواده ها با آن مواجهند و این نشانگر اجرای نادرست اصل 30 قانون اساسی است. شاید یکی از آسیب های طبقه بندی شدن مدارس همین فاصله گرفتن بیشتر اقشار با یکدیگر باشد و این امر فاصله طبقاتی را از دوران کودکی به بچه ها القا می‌کند.
متاسفانه ثبت نام در مدارس در بین خانواده ها به خصوص خانواده های مذهبی به چشم و هم چشمی تبدیل شده است. خانواده‌هایی هستند که حتی برای تحقیق ازدواج فرزندانشان مدرسه هایی که دختر یا پسر در آن تحصیل کرده برایشان مهم است. مراکز خصوصی و اداره‌هایی هستند که موقع استخدام از سابقه تحصیلی و مدارسی که در آن تحصیل شده پرس و جو می‌کنند و برای گزینش استخدام آن را لحاظ می‌کند و همه اینها نشان گر ضعف سیستم آموزشی است. چیزی که این روزها همه در صحبت ها و وعده های کاندیداهای ریاست جمهوری زیاد می‌شنویم و در گذشته هم کم نشنیده‌ایم. اما کاری برای بهبود آن صورت نگرفته است.
رفع مشکلات سیستم آموزش و پرورش کار یک روزه و دو روزه نیست. بلکه نیاز به یک برنامه جامع، مدیریت قابل و نظارت درست قوانین و فرهنگ سازی درست جامعه دارد. اینگونه می‌توان اصل 30 قانون اساسی را به درستی اجرایی کرد.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/1344366/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بازی/ Mahjong City Tours؛ حافظه خود را به چالش بکشید

چرا اپل اصرار دارد کابران آیفون از گوگل کروم استفاده نکنند

واکنش جالب این طوطی وقتی تخم مرغ می‌بیند!

جدال دیدنی عقاب و بزکوهی

الماس سیاه؛ کمیاب‌ترین سیب جهان

انتقاد تهیه‌کننده فیلم جواد عزتی به آیین‌نامه اکران

عکس ساعد سهیلی و برادرش در یک دورهمی

چهره ها/ رضا صادقی و خانواده‌اش در یک قاب دوست‌داشتنی

«پانته‌آ بهرام» ممنوع الفعالیت و ممنوع التدریس شد

سینماهای عزادار در هفته‌ای که گذشت؛ گذر از رکود با فیلم‌های تازه!

داوران جشنواره لوکارنو معرفی شدند

گردهمایی اهالی سینما در فراق یک دوست

مروری بر لحظه‌های عطرآلود سینما

پخش مستندی از زندگی هادی عامل امشب از شبکه ورزش

«مسافری از گانورا» در راه چین

تمرینات تیم المپیک عراق با یک چهره جنجالی

سورپرایز افتتاحیه المپیک؛ شاید زیدان مشعل را روشن کند

تراکتوری‌ها در انتظار پاسخ دکتر استخوان

بهترین ورزشکار قرن 21؛ مسی سوم، رونالدو سیزدهم!

پیوستن مدافع سابق سپاهان به ذوب‌آهن

بودجه 950 میلیارد تومانی برای باشگاه سپاهان

شش بازیکن از تیم قهرمان رفتند

مهدی طارمی چقدر به قدرت اینتر اضافه می‌کند؟

گزارش وبسایت صربستانی علیه انتقال بزرگ سپاهان

درخشان: هیچ تیمی در نقل‌ و انتقالات موفق نبوده است

پرسپولیس تمام سپرده را آزاد کرد

ولخرج‌ترین باشگاه جهان با کمترین افتخار!

رفتار والدین در لجبازی فرزندان تاثیر دارد

اشاره رهبر انقلاب همراه با مزاح به حضور رئیس جمهور منتخب در دیدار نمایندگان مجلس

عکسی از احترام قالیباف به پزشکیان در صحن مجلس

تسنیم مدعی شد: پورمحمدی محتمل‌ترین گزینه برای وزارت کشور

لزوم همکاری دستگاه‌های متولی در برگزاری اجلاسیه کنگره ملی شهدای غریب

بازی Lego Horizon Adventures روایت خشنی نخواهد داشت

مشخصات و رندرهای گوشی میان‌رده موتورولا اج 50 نئو فاش شد

مردی که از یک فاجعه جلوگیری کرد

توضیح تاریخچه‌ی خط به زبان ساده

بلعیدن بزغاله توسط اژدهای کومودو

چهره ها/ دلنوشته احساسی هدی زین‌العابدین برای ماهی در انتهای شب

محمد بهرامی سرپرست خانه تئاتر شد

دختر سعید راد: برای پدرم دعا کنید

«چاپلین» از امشب در تهران

پورموسوی سرمربی نفت مسجدسلیمان شد

بازدید استاندار از روند آماده‌سازی ورزشگاه نصیری یزد

اعلام پنالتی در فوتبال برزیل به دلیل ورود توپ دوم به زمین!

شکایت کره‌جنوبی به فیفا علیه نژادپرستی

رافا مارکس از بارسلونا جدا شد

خریدار جدید برای پیراهن مهدی عبدی

یک شروع رویایی؛ امباپه همه را ذوق‌زده کرد

اسبقیان: روزهای خوبی را برای تنیس روی‌ میز متصور هستیم

بازیکن برزیلی استقلال در پرواز