آریا جوان

آخرين مطالب

آیا بازار وکیل فرو می‌ریزد؟ گردشگری

آیا بازار وکیل فرو می‌ریزد؟
  بزرگنمايي:

آریا جوان - ه کردن افکار عمومی و نظر مسئولان و جلوگیری از تخریب بیشتر و فروریختن بازار وکیل در استان فارس هستیم. فعالان گردشگری امیدوار هستند که با حضور اربابی و حقیقت، در سطوح بالای مدیریتی سازمان میراث فرهنگی، نگاه‌ها به فارس و جایگاه والای این استان در حوزه گردشگری خصوصا گردشگری تاریخی، عمیق‌تر و تاثیرگذارتر شده و شاهد برنامه‌ریزی بهتر و بودجه ریزی مناسب‌تری برای این استان و بناهای تاریخی آن باشیم.
ایسنا: به دنبال هشدار رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، به مسئولان در خصوص احتمال ریزش سقف بازار وکیل شمالی، نایب رئیس این شورا نیز در توئیتی خواستار توجه رئیس دولت به این موضوع شد.
به گزارش ایسنا، بازار وکیل شیراز که زمان ساخت آن به دوران زندیه باز می‌گردد، بخشی از مجموعه تاریخی زندیه را شامل می‌شود و شامل 2 بخش شمالی و جنوبی و بازارهای فرعی و سراها و بناهای بسیار شاخصی است.
چهارشنبه هفته گذشته رییس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در نشست مشترکی با اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان فارس در خصوص بازار وکیل شمالی هشدار داد و اعلام کرد که این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است اما هیچ فریادرسی نیست.
سولماز دهقان تاکید دارد که نه شهرداری بودجه‌ای برای مرمت بازار در اختیار دارد و نه میراث فرهنگی به آن اهمیت می‌دهد و اعتبارات استانی هم پاسخگوی بحران بازار وکیل نیست.
در ادامه این هشدارها، نایب رییس شورای شهر شیراز نیز با انتشار توئیتی خواستار همکاری رئیس جمهور برای نجات بازار وکیل شد.
ابراهیم صبوری در پیام توئیتری خود آورده است؛ بازار وکیل شمالی در حال فروریختن است‌! آقای رئیس جمهور انتظار داریم با تدابیر ویژه این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهید!
وی شهروندان را نیز دعوت کرده است به کمپین نجات بازار وکیل بپیوندند.
نجات بازار وکیل با نقد و اعلام خطر ممکن نیست
یک متخصص مرمت بناهای تاریخی گفت: اگرچه راه‌اندازی کمپین برای رسیدگی به وضعیت نگران کننده بازار وکیل اقدامی ارزنده است اما قطعا برای نتیجه بخش بودن چنین حرکت‌هایی نمی‌توان به اعلام نقد و نظر و راه‌اندازی کمپین بسنده کرد، زیرا به تدریج موضوع به فراموشی سپرده می‌شود.
خشایار شیبانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تمام بناهای تاریخی که بیش از 100 سال از ساخت آنها می‌گذرد نیاز به مانیتورینگ و پایش دارند، گفت: پایش بناهای تاریخی باید به طور مداوم انجام شود تا اگر مصالح قبلی از پویایی و کارآمدی کافی برخوردار نیست، نسبت به مرمت و تعمیر ‌آن اقدام شود.
وی ادامه داد: بنای بازار وکیل از بناهای تاریخی زنده شیراز، فارس و کشور محسوب می‌شود و محل داد و ستد بسیاری از شهروندان شیرازی است، اما این بنا با وجود زنده و پویایی، از قاعده مرمت مداوم مستثنی نیست.
مدیر سابق پایگاه شهر تاریخی لار با بیان اینکه در حال حاضر بخش‌هایی از بنای بازار وکیل دارای مشکلاتی است، گفت: بخشی از این مشکلات، اضطراری بوده و رسیدگی فوری را نیاز دارد اما در بخشی دیگر می‌توان اقدامات میان مدت را در دستور و برنامه کاری قرار داد.
این کارشناس ارشد مرمت بناهای تاریخی، نسبت به وضعیت کنونی بازار وکیل، به عنوان یک اثر شاخص تاریخی و معماری، ابراز نگرانی کرد و گفت: بنای بازار وکیل نه تنها نیازمند مرمت بلکه نیازمند اقدامات اساسی برای ایمن‌سازی هم هست.
شیبانی امکان وقوع آتش‌سوزی به دلیل مشکلات ایمنی را از دیگر مشکلات بازار وکیل عنوان و اضافه کرد: بخشی از تاسیسات موجود در بازار وکیل، نیازمند استانداردسازی و ایمن‌سازی است و تجهیزات کافی برای مهار آتش در این بازار وجود ندارد؛ علاوه بر آن دسترسی به بخش‌هایی از این بنای ارزشمند، درصورت وقوع هرگونه حادثه بسیار دشوار به نظر می‌رسد.
وی با یادآوری اینکه بخش‌هایی از بنای بازار وکیل شیراز دچار فرسایش شده که در اسرع وقت باید بهسازی شود، خاطرنشان کرد: در مقوله بازآفرینی شهری یکی از روش‌های متدوال، روش مشارکتی است تا زمینه مداخله و همراهی مالکین هم در امر مرمت فراهم باشد.
این متخصص مرمت بناهای تاریخی اظهار کرد: اینکه تنها مجموعه‌هایی نظیر شهرداری و میراث فرهنگی با توجه به اعتبارات اندک بتوانند همه مشکلات این بنا را مرتفع کنند، انتظاری منطقی نیست و از عهده متولیان خارج است.
شیبانی با تاکید براینکه برای مطلوبیت و سرعت انجام کار در بنایی نظیر بازار وکیل، نیازمند اقدامات دو و چند سویه و همپوشانی و همراهی و مشارکت گسترده کسبه و متولیان و صاحب نظران هستیم، ‌خواستار ورود سازمان‌های مردم‌نهاد برای مرمت و بازسازی بازار تاریخی وکیل شد.
میراث فرهنگی نسبت به وضعیت بازار وکیل اشراف کامل دارد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با بیان اینکه این سازمان نسبت به وضعیت بازار وکیل اشراف کامل دارد، گفت: به سهم خود برای حفظ این بنا هزینه کرده‌ایم و قطعا برای مرمت و حفاظت از آن تلاشی مستمر خواهیم داشت.
مصیب امیری در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به هشدار رئیس کمیسیون گردشگری و توئیت نایب رئیس شورای شیراز در خصوص وضعیت سقف بازار وکیل و ایجاد کمپین و درخواست از رئیس جمهور برای کمک به مرمت این بنای تاریخی گفت: طی یکسال گذشته و علی رغم تنگناهای مالی و اعتباری موجود، بیش از 300 میلیون تومان برای مرمت سقف و سایر اقدامات مرمتی بازار وکیل شمالی و 10 حجره از این بازار، هزینه شده است.
وی با بیان اینکه هشدار نسبت به وضعیت این بازار موضوعی تازه نیست و هر روز به روشی این مسئله را عنوان می‌کنند، افزود: روزی ایمنی، دیگر بار ریزش سقف و گاهی هم نبود تاسیسات کافی در این بازار را مبنایی برای اعلام وضعیت بحرانی قلمداد و مطرح کرده‌اند.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با انتقاد از سخنان مطرح شده طی روزهای اخیر از سوی بعضی از مسئولان شهری، گفت: مگر تاکنون مسئولان میراث فرهنگی برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی از جمله بازار وکیل همکاری نکرده است که این بار از رئیس جمهور استمداد طلبیده می‌شود؟
امیری همچنین با بیان اینکه در صورت مشارکت کسبه و سازمان‌های مردم نهاد می‌توان به رفع مشکلات فعلی و احتمالی این بازار همت گمارد، گفت: به عنوان مثال بازار تاریخی شهر تبریز به روش مشارکتی بین نهادهای متولی و کسبه مرمت شده و که علاوه بر ایمن سازی محیط تردد، منافع بیشتری نصیب خود کسبه شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس، خواستار مشارکت بیش از پیش بازاریان برای حفظ این بنای تاریخی پویا و زنده شد و گفت: به حتم میراث فرهنگی استان فارس در زمینه حفظ و مرمت بناهایی نظیر بازار، حساسیت لازم را دارد و این موضوع را وظیفه ذاتی خود می داند و بدون هیچ منت و ادعای به آن اهتمام می ورزد.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/1208411/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

واکنش درویش به ادعای وکیل بیرانوند

نایب رئیس فدراسیون فوتبال خبر داد؛ پرونده بیرانوند در کمیته وضعیت مراحل نهایی را سپری می‌کند

20سال برتری و ماندگاری؛ بررسی عملکرد درخشان رونالدو

گل های بازی دوستانه پرسپولیس 3-0 منتخب آکادمی پرسپولیس

درویش: بازیکنان مطرح خارجی از داخلی‌ها ارزان‌تر هستند

صحبت های قنبرزاده درباره پرونده بیرانوند و پرسپولیس

درویش: با میلاد محمدی صحبتی نکرده ایم؛ با دو دروازه بان خارجی مذاکره کرده ایم

آخرین وضعیت عبدالکریم حسن و گولسیانی در گفت و گو با درویش

درویش: به دلیل اشتیاق هواداران، برای جذب رضاییان به سپاهان نامه زده بودیم

درویش: یک باشگاهی برای جذب قلی زاده 1/5 میلیون دلار پیشنهاد داده است

ماجدی: نتوانستیم همدیگر را تحمل کنیم!

غول یورو 2024 به یونان رفت

سوپرگل چهل متری به استقلال چهارساله شد!

کنایه به سپاهان با قرارداد 115 میلیاردی!

جدایی بازیکن باتجربه از نساجی بعد از 4 سال

مجری فوتبال برتر: استقلال و پرسپولیس خواهان جذب قلی‌زاده بودند

دی‌ماریا عشق را به پول ترجیح داد و در بنفیکا ماند

آخرین اخبار از پرونده فساد در مس رفسنجان

درویش: به ترابی 35 میلیارد پیشنهاد دادیم ولی گفت این مبلغ به نصف پیشنهاد تراکتور هم نمی‌رسد!

نارضایتی فدراسیون فوتبال از روند بازسازی استادیوم آزادی

کاپیتان سابق سپاهان به شایعات پایان داد

والتر ساباتینی:به خاطر رم روزی 60 نخ سیگار می‌کشیدم!

سیاست نقل‌و‌انتقالاتی نکونام، نشانه جدایی ستاره عراقی!

قنبرزاده: برای هفته های ابتدایی، تختی جایگزین آزادی خواهد شد

میثاقی: موهایم را از ته میزنم، اگر بتوانید همه بازیها را پنجشنبه و جمعه برگزار کنید!

بالاخره در لیگ برتر فصل بعد شاهد VAR خواهیم بود؟

برزگر: هاشمی با ریز ریز ورزش ایران آشناست

عالیشاه و هشدار در مورد جدایی یک ستاره

دوشنبه آینده 3 دستگاه جدید VAR وارد کشور می‌شود

ویدیوی عجیب از مجمع شرکت ذوب آهن و تصویب بودجه این باشگاه

شرایط حضور اورونوف در پرسپولیس از زبان عالیشاه

بازار عجیب نقل و انتقالات؛ وقتی خیلی ها از یاد می برند چه گذشته ای در انتظارشان است!

هویبرگ به مارسی پیوست

صحبت های امید عالیشاه درباره مشکلاتش با کالدرون و کنار گذاشته شدن از تیم

تغییرات باورنکردنی ستاره بایرن؛ آب رفت!

موبایل میانرده موتورولا با دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی در راه است

هواوی احتمالاً گوشی تاشو نوا فلیپ را پیش از سری نوا 13 رونمایی می‌کند

گلکسی رینگ ظاهراً با گوشی‌های غیرسامسونگی هم سازگار است

آیفون SE 4 احتمالاً اوایل 2025 با تغییرات نسلی چشمگیر معرفی می‌شود

اولین خرید بارسلونا؛ امباکه شاگرد فلیک شد!

عالیشاه: معیار هر بازیکن برای انتخاب تیم متفاوت است

عالیشاه: قانون سقف بودجه کاملا بی اساس است

انتقال اوسیمن به پی‌اس‌جی در خطر!

یونایتد دست به کار شد؛ اولین پیشنهاد برای مدافع بایرن

لبران جیمز پرچمدار کاروان ایالات متحده در المپیک پاریس 2024 شد

عالیشاه: تمرینات گاریدو از برانکو هم سنگین تر است

نکته بامزه عالیشاه به میثاقی؛ مراقب خواندن نام بازیکنان بوسنیایی استقلال باش

کلیپ عملکرد عالیشاه در سالهای گذشته

نظر عالیشاه درباره پیوستن رضاییان به استقلال؛ هواداران به هر حرفی دل نبندند

اپل احتمالاً آیفون 17 را به نمایشگر 120 هرتزی مجهز خواهد کرد