آریا جوان

آخرين مطالب

ویژگی والدینی که افراد موفق تحویل جامعه میدهند اجتماعی فرهنگی

ویژگی والدینی که افراد موفق تحویل جامعه میدهند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - نمناک / خانواده اولین جامعه است که فرزندان در آن مهارت‌های لازم را یاد می‌گیرند. الگوهای اولیه که آنها مشاهده می‌کنند، پدر و مادر هستند. بنابراین، ویژگی‌ها و خصوصیات والدین بیشترین تأثیر را در موفقیت یا عدم موفقیت فرزندان دارند.
آینده نگر هستند
والدین بهتر است آینده نگر باشند و به رویایی که برای فرزندانشان دارند امیدوار باشند. این امید و تلاش می تواند به فرزندانشان انگیزه و انرژی بیشتری برای رسیدن به آن هدف بدهد. یک تحقیق انجام شده توسط دانشگاه کالیفرنیا نشان داده که 57% از کودکانی که به دانشگاه نرفته اند، از والدینی بوده اند که انتظار موفقیت از آنها نداشته اند. در عوض، 96% از دانش آموزان موفق، والدینی داشته اند که از کودکی به دنبال موفقیت آنها در دانشگاه بوده اند و برای رسیدن به آن هدف تلاش کرده اند. بنابراین، والدینی که به آینده نگر هستند و تلاش می کنند تا رویایی برای فرزندانشان بسازند، احتمالاً بیشترین اثر را بر روی موفقیت آینده فرزندانشان خواهند گذاشت.
با یکدیگر سازگارند
خانواده‌های سالم نسبت به خانواده‌های ناسالم، فرزندانی را به جامعه تحویل می‌دهند که در زندگی موفق‌تر عمل می‌کنند. کشمکش‌های والدین بعد از طلاق بسیار بیشتر از زمان قبل از طلاق بر روی کودکان تأثیرگذار است. همچنین، تأثیر مشکلات ناشی از عدم ملاقات یکی از والدین که حضانت کودک را ندارد، بیش از اندازه مخرب است.
به فرزندانشان مسئولیت میدهند
والدین افراد موفق به فرزندانشان کار و مسئولیت می‌دهند تا در آینده به کارمندانی تبدیل شوند که همکاری بهتری با دیگران از خود نشان می‌دهند. زیرا فرزندانی که در منزل به والدین کمک می‌کنند، هم مسئولیت‌پذیر هستند و هم می‌توانند کشمکش‌های بین اعضای تیم را تحمل و مدیریت کنند.
با انجام دادن کارهایی مانند تمیز کردن اتاق یا لباس خود، فرزندان می‌فهمند که برای اینکه جزئی از این دنیا شوند، باید بتوانند کارهای جزئی و کوچک را هم انجام دهند. این کارها به آنها کمک می‌کند تا بهتر در زندگی شان در مسیر موفقیت پیش بروند و بتوانند با دیگران به بهترین شکل همکاری کنند.
مهارت های اجتماعی را به فرزندشان می آموزند
ارتباط عمیقی بین مهارت‌های اجتماعی در کودکی و موفقیت آنها در دو دهه بعد برقرار شده است. افرادی که مهارت‌های اجتماعی ضعیفی داشته‌اند، در نهایت به دلیل بزهکاری دستگیر شده یا به موقعیت‌های اجتماعی خوب دست پیدا نکرده‌اند. این مهارت‌ها تعیین کننده آینده کودکان است که آیا به شغل‌های آبرومندی دست پیدا می‌کنند یا در مشکلات قرار می‌گیرند؟
مشکلات را با اطلاع فرزندانشان حل می کنند
وقتی فرزندان به مشکلات میان والدین خود آگاه می‌شوند و می‌بینند که آنها به خوبی آن را حل می‌کنند، به طور قابل توجهی نسبت به زمانی که هیچ مشکلی را نمی‌بینند، شادترند. این امر به خاطر آن است که آنها از توانایی والدین در حل مشکلات آگاهی دارند و خیالشان راحت می‌شود. این فرزندان در طول رشد و بزرگسالی به اعتماد به نفس و روابط اجتماعی بالاتری دست می‌یابند، زیرا از قبل راه حل‌های مشکلات را تجربه کرده‌اند. این تجربه‌ها به آنها اجازه می‌دهد به خود و قدرت‌هایشان اعتماد کنند و در برقراری روابط اجتماعی مؤثرتر عمل کنند.
قبل از شروع مدرسه به فرزند خود ریاضی یاد می دهند
یادگیری پیش از مدرسه ریاضی برای کودکان اهمیتی دارد، زیرا این بازی‌ها و فعالیت‌ها آنها را به فکر کردن، تحلیل کردن و حل مسئله ترغیب می‌کند. این مهارت‌ها در دروس دیگر نیز بسیار ارزشمند است و کودکان را قادر می‌سازد تا به صورت شناخته شده و با اعتماد به نفس به مسائل جدید و چالش‌برانگیز در سایر حوزه‌های تحصیلی مقابله کنند. بنابراین، یادگیری ریاضیات قبل از مدرسه، تأثیر مثبت و گسترده‌ای در توانایی های تحصیلی و فهم دروس دیگر دارد.
رابطه ی خوبی با فرزندشان برقرار می کنند
کودکانی که در سه سال اول زندگی مراقبت روحی و روانی خوبی دریافت کرده‌اند، نه تنها در آزمون‌های مدرسه بهتر عمل کرده‌اند، بلکه در روابط خود در دوران جوانی نیز موفقیت بیشتری داشته‌اند. تربیت و پرورشی که آنها در کودکی تجربه کرده‌اند، حتی در زمانی که خود به والدین تبدیل می‌شوند، تأثیرگذار است و باعث می‌شود که فرزندان بهتری به جامعه تحویل دهند.
این تحقیق نشان می‌دهد که مراقبت و توجه صحیح در سال‌های اولیه زندگی کودکان، اثرگذاری بسیار بزرگی بر روی موفقیت و رشد آنها در آینده دارد. آنها از طریق این مراقبت‌ها یاد می‌گیرند که چگونه با احساسات خود کنترل داشته باشند، چگونه با دیگران برخورد کنند و روابط سالمی را برقرار کنند. این مهارت‌ها و تجربه‌ها به آنها کمک می‌کند تا در مسیر زندگی خود بهترین نتیجه را بگیرند و با مسئولیت‌پذیری و همدلی به جامعه خدمت کنند.
بنابراین، توجه و مراقبت صحیح در سال‌های اولیه زندگی کودکان، علاوه بر تأثیر مثبت بر رشد و موفقیت آنها، تأثیر عمده‌ای بر فرزندانی که خود به والدین تبدیل می‌شوند و در نتیجه به جامعه ارزشمندی تحویل می‌دهند.
به کیفیت بیشتر از کمیت اهمیت میدهند
تحقیقات نشان می‌دهد که مادران شاغل، اغلب نگران زمان محدودی هستند که می‌توانند به فرزندانشان اختصاص دهند. اما در عین حال، کیفیت ساعاتی که صرف ارتباط با فرزندان می‌شود، مهمتر از خود مقدار زمان است. به عبارت دیگر، کیفیت حضور مادر در زمان مشترک با فرزندان، تأثیر بیشتری روی روابط و ارتباطات آنها دارد.
بنابراین، برای مادران شاغل، مهم است که علاوه بر تلاش برای تأمین زمان کافی، به حالت روحی و روانی خود نیز توجه کنند. ایجاد یک محیط آرام و پایدار در خانه، مدیریت استرس و نگرانی‌ها، و ایجاد ارتباط عمیق و مثبت با فرزندان، می‌تواند راهکاری موثر برای ارتباط و ایجاد لحظات با ارزش باشد.
تلاش برای آنها مهم تر از هر چیزی است
دیدگاه کودکان و بزرگسالان درباره موفقیت به دو شکل متفاوت است:طرز تفکر ثابت و طرز تفکر صعودی.
در طرز تفکر ثابت، برخی افراد معتقدند که موفقیت‌هایشان به خاطر ویژگی‌های شخصیتی، اخلاقی یا هوشی است که به ارث برده‌اند و قابل تغییر نیستند.
اما در طرز تفکر صعودی، افراد معتقدند که موفقیت‌هایشان ناشی از گسترش توانایی‌ها و قابلیت‌هایشان یا درس‌هایی که از تجربه شکست‌ها یاد گرفته‌اند، است.
به عبارت دیگر، اگر به یک کودک گفته شود که موفقیتش ناشی از هوش ارثی است و قابل تغییر نیست، او در طرز تفکر ثابت قرار می‌گیرد. اما اگر به او بگوییم که موفقیتش ناشی از تلاش است و قابلیت تغییر دارد، او در طرز تفکر صعودی قرار می‌گیرد.
به طور کلی، طرز تفکر صعودی بهترین راه‌حل است، زیرا افراد با این نگرش معتقدند که با تلاش و تلاش مستمر می‌توانند توانایی‌های خود را بهبود بخشند و از تجربه شکست‌ها نیز درس بگیرند.
قابل اعتمادند
می‌توان خانواده‌ها را به سه دسته‌ی مختلف تقسیم کرد:آسان‌گیر، سخت‌گیر و قابل‌اعتماد؛ که در خانواده‌های آسان‌گیر، والدین به هر چیزی که فرزندانشان می‌گویند پذیرفتاری می‌کنند.
در خانواده‌های سخت‌گیر، والدین تلاش می‌کنند فرزندان را بر اساس الگوها و قوانین خودشان شکل دهند اما در خانواده‌های قابل‌اعتماد، والدین فرزندان را به سمت راه درست هدایت و راهنمایی می‌کنند. از بین این سه نوع خانواده، نوع قابل‌اعتماد بهترین است، زیرا کودکان در این خانواده‌ها مورد احترام و ارزش قائل می‌شوند و به هیچ عنوان فکر نمی‌کنند که به آنها چیزی تحمیل شده است.

آریا جوان

مقاومت و استواری را می‌آموزد
مقاومت، عامل قدرتمندی است که به افراد در رسیدن به موفقیت کمک می‌کند. والدین باید به فرزندانشان بیاموزند که به آینده خود بیندیشند، اهدافی برای خود تعیین کنند و در مسیر رسیدن به این اهداف با ثبات و استواری قدم بردارند.
نام خوبی برای فرزندشان انتخاب میکنند
تحقیقات نشان می‌دهد که نام می‌تواند تأثیر قابل توجهی در زندگی فرد داشته باشد. نام‌هایی که به راحتی تلفظ می‌شوند و معنی مفهومی دارند، تأثیر مثبتی بر شخصیت و فرصت‌هایی که فرد می‌تواند به آن دست یابد، دارند.
به سلامت غذای فرزندشان توجه میکنند
عادات تغذیه صحیح و نوع غذاهایی که والدین برای فرزندانشان انتخاب می‌کنند، تأثیر قابل توجهی در سلامت جسمی و روانی کودکان دارد. به همین دلیل، والدین موفق همواره اهمیت ویژه‌ای به انتخاب غذاهای مناسب برای فرزندان خود می‌دهند.
چند ویژگی مشترک دیگر بین والدین موفق وجود دارد که شامل:
عشق و محبت
والدین موفق علاقه و محبت خود را به فرزندان نشان می‌دهند. آنها زمان و انرژی کافی را برای برقراری ارتباط عاطفی با فرزندانشان صرف می‌کنند.
حمایت
والدین موفق فرزندان خود را در تلاش‌ها و هدف‌هایشان حمایت می‌کنند. آنها از اعتماد به نفس فرزندان تشویق می‌کنند و آنها را در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات قوی می‌سازند.
تعهد
والدین موفق به تعهد خود نسبت به تربیت و رشد فرزندانشان پایبند هستند. آنها زمان و انرژی کافی را صرف فراگیری نیازهای فرزندان می‌کنند و در زمان‌های دشوار حاضرند کنارشان باشند.
انضباط
والدین موفق به فراگیری اصول انضباطی به فرزندانشان توجه می‌کنند. آنها مرزها و محدودیت‌های قابل قبول را تعیین کرده و نشان می‌دهند که رفتارها و اعمال دارای پیامدهایی است.

لینک کوتاه:
https://www.aryajavan.ir/Fa/News/1086340/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نقش پیروانی در صعود لسترسیتی به لیگ برتر

استقبال 150 هزار نفری از جشن امام رضایی‌ها

این پرچم متبرک تسلی بخش خانواده شهید ساختمان پلاسکو شد

ضرب المثل/ خودش را بیار ولی اسمش را نیار

حضور عجیب رامین رضاییان در قفس ببر!

پیام دادن زیادی به همسر، خوبه یا بد؟

قالیباف: از عملکرد مجلس راضی هستیم اما قانع نیستیم

ارائه بسته های تخفیف ویژه برای گردشگران کیش

اوپک مشتاقانه منتظر بازگشت کامل ایران به بازار نفت است/ در اوپک سیاست را از کار فنی جدا می‌کنیم

حکمت/ عذرخواهی نشانه خردمندی است

شیطنت دو توله خرس برای فرار از پارک طبیعت قزوین

صوت/ کرامت شنیدنی از مرام امام رئوف

امیر جعفری در سریال «قهوه ترک»

تاملی بر کارنامه گلاره عباسی به بهانه حضور در «آکتور»

مس کرمان نزدیک به سرمربی استقلالی

پایان عابدزاده در تیمی که سقوط کرد

فقط دو بلیت برای دربی پایتخت باقی ماند!

تحلیلِ معاون اسبق وزارت ارشاد از واژه‌ای که لاریجانی به کار برد

گوناگون/ این پدر با تصاویر خطرناکِ فرزندانش مشهور شد

ویدئویی از لحظه بیدار شدنِ ترسناک اختاپوس از خواب

استوری/ تمام دنیا را بگردی، ایرانی ها امام رضایی اند

مولودی «تا نقاب از رخت کنار زدی شیعه کردی تمام ایران را»

با این ترفند سه پایه برای گوشی همراه بسازید

استوری/ امام رضا قربون کبوترات یه نگاهی هم بکن به زیر پات

ویدیویی هولناک از زلزله دیشب در ملبورن استرالیا

گوناگون/ کشف حیرت‌انگیز «چاه‌های مرگ» در کنار آسمانخراش‌ها

نحوه تخم‌گذاری جالب حلزون را ببینید

این هنر نمایی جالب با پوست گردو را ببینید

جملات کوتاه و دم دستی که گاهی معانی بزرگی دارند

وقتی علی صادقی میخواد از دست پدر زنش فرار کنه

خیزش اساطیر چینی، از دبیرستانی آمریکایی

از دست دادن اینجوریه

مورینیو: به خداحافظی فکر نمی‌کنم

تغییر در مالکیت دستمال قدرت استقلال

آموزش نحوه سرویس کولر آبی

آموزش ساخت ظروف دست ساز بتنی

ارزیابی زیدآبادی از تلاش دشوار «سلطان» در تهران

المانیتور از قول منابع اسرائیلی: ایران توانایی تولید کلاهک اتمی ظرف چند ماه آینده را دارد

گفتگوی تلویزیونی قالیباف آغاز شد

امیرعبداللهیان: با همه کشورهای جهان همکاری می‌کنیم

ماجرای فیلم‌های منتشر شده از درگیری در مرز ایران و افغانستان چه بود؟

رضایی اولین مدال ایران را به رنگ برنزی در آورد

اسماعیلی، پوراسماعیل و حسین پور حریفان خود را شناختند

استقبال شهروندان از مراسم «اجتماع بزرگ امام رضایی‌ها» فراتر از انتظار ما بود/ عملیات رفت‌وروب معابر بلافاصله پس از پایان مراسم آغاز می‌شود

بازیگوشی توله خرس گریزلی روی دوش مادرش

دکلمه خوانی «خوشا به حال هر آنکس که مبتلای رضاست»

استوری/ مشهد، دُر شرفِ دنیاست

نحوه رشد 77 گل زیبا در سراسر دنیا

دفاع جانانه گربه ی مادر از فرزندان در برابر حمله‌ مار!

نمایی هیجان انگیز از بالای اهرام مصر را ببینید